Alpha Trains zdobywa nowego klienta w Hiszpanii

Alpha Trains zdobywa nowego klienta w Hiszpanii

15 marca 2023 | Źródło: Alpha Trains
PODZIEL SIĘ

Rail & Truck Strait Union (RTSU), przyszły operator "autopista ferroviaria Algeciras-Zaragoza" (autostrada kolejowa Algeciras-Zaragoza), oraz Alpha Trains, największa w Europie firma leasingowa zajmująca się lokomotywami i pociągami, podpisały długoterminową umowę leasingu finansowego na 7 lokomotyw Stadler EURO6000.

 

 

Fot. Stadler Rail

 

EURO6000 będą produkowane w całości w zakładzie Albuixech w Walencji, a dostawy nowych lokomotyw zaplanowano na lata 2024-2025.

RTSU zostało utworzone przez CMA CGM (poprzez Continental Rail), Eco Rail i Marcotran specjalnie do obsługi autostrady kolejowej. Ta nowa linia pozwoli na zrównoważony i intermodalny transport towarów z Algeciras na południu Hiszpanii, jednego z najbardziej ruchliwych portów Morza Śródziemnego, do Saragossy na północy półwyspu, a następnie do Europy.

Na podstawie obecnych wielkości i prognoz szacuje się, że autostrada kolejowa Algeciras-Zaragoza zmniejszy emisję o ponad 94 000 ton CO2 rocznie.

EURO6000 należy do rodziny lokomotyw Stadler EURODUAL i oferuje najwyższą zdolność ciągnięcia na rynku europejskim, umożliwiając transport dłuższych i cięższych pociągów i prowadząc do większej rentowności usług transportowych. W 2020 roku Alpha Trains zamówiła pierwszą lokomotywę Stadler EURO6000 i od tego czasu liczba lokomotyw EURO6000 w portfolio Alpha Trains wzrosła do ponad 50 lokomotyw.

Fernando Pérez, Tymczasowy Dyrektor Generalny Grupy Alpha Trains: "Jesteśmy zachwyceni, że udało nam się zawrzeć tę transakcję z RTSU z rozwiązaniem leasingowym dostosowanym do potrzeb RTSU i przy wsparciu finansowym w postaci dotacji przyznanych RTSU przez hiszpańskie Ministerstwo Transportu. Umowa ta dowodzi naszego zaangażowania w odgrywanie kluczowej roli w rozwoju i wzroście rynku kolei towarowych w Hiszpanii oraz w maksymalne wykorzystanie infrastruktury kolejowej."

Iñigo Parra, dyrektor generalny Stadler Valencia: "Zgodnie z naszym zaangażowaniem na rzecz bardziej ekologicznego transportu, EURO6000 została zaprojektowana w celu poprawy rentowności i zrównoważonego rozwoju kolejowych przewozów towarowych. Jesteśmy bardzo dumni z możliwości, jakie ta lokomotywa oferuje rynkowi, takich jak obsługa nowych usług, jak np. autostrada kolejowa Algeciras - Saragossa i gratulujemy firmie Alpha Trains ułatwienia jej użytkowania dzięki dostosowanym do potrzeb rozwiązaniom leasingowym. Jesteśmy przekonani, że EURO6000 przyczyni się do zwiększenia przesunięcia modalnego z dróg na kolej na Półwyspie Iberyjskim".