Strajk kolejarzy może od północy w poniedziałek sparaliżować ruch pociągów w Finlandii

Strajk kolejarzy może od północy w poniedziałek sparaliżować ruch pociągów w Finlandii

16 marca 2023 | Źródło: VR Group / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zapowiadany strajk Związku Zawodowego Kolei (RAU) spowoduje wstrzymanie usług kolejowych na czas nieokreślony od poniedziałku 20 marca. W przypadku strajku, VR odwoła wszystkie pociągi dalekobieżne i krótkobieżne podczas strajku i zwróci klientom pieniądze za bilety zakupione na podróż w czasie obowiązywania strajku. Pociągi towarowe również zostaną odwołane, z pojedynczymi wyjątkami.

Strajk kolejarzy może  od północy w poniedziałek sparaliżować ruch pociągów w Finlandii
Fot. Pekka Keskinen / VR Group

 

Strajk maszynistów ma związek z trwającymi negocjacjami zbiorowymi. Strajk miałby się rozpocząć w poniedziałek 20 marca 2023 r. o godz. 00.01 i będzie trwał bezterminowo - wynika z komunikatu strajkowego RAU. Na początku strajku pociągi pasażerskie i towarowe odjeżdżające w nocy z niedzieli na poniedziałek będą kursowały do miejsc przeznaczenia, w tym pociągi nocne w nocy z niedzieli na poniedziałek.

"W czasie trwania strajku będą trwały negocjacje pomiędzy Palta (Pracodawcy w Sektorze Usług) a RAU. Mamy nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie i że strajk będzie można jeszcze odwołać lub przynajmniej zakończyć wcześniej niż planowano. Bardzo nam przykro z powodu niedogodności, jakie strajk powoduje u naszych klientów - powiedziała Laura Ansaharju, dyrektor personalny VR.

Wprowadzony przez Związek zakaz pracy w nadgodzinach i zmianach dla maszynistów pociągów może spowodować zmiany lub odwołania w połączeniach pociągów dalekobieżnych, krótkobieżnych i towarowych jeszcze przed rozpoczęciem strajku.

VR zwróci bilety kolejowe zakupione podczas strajku, bilety można również bezpłatnie wymienić.

VR w ciągu około tygodnia automatycznie zwróci swoim klientom cenę biletów jednorazowych dalekobieżnych i lokalnych zakupionych na podróże podczas strajku. Jeśli pasażer chce samodzielnie zmienić termin podróży, może to zrobić bezpłatnie od piątku 17 marca za pośrednictwem aplikacji VR Matkalla, vr.fi lub dzwoniąc do działu obsługi klienta. W pierwszej kolejności zachęcamy do preferowania kanałów samoobsługowych, ponieważ nasza obsługa klienta może być zatłoczona.

VR zwróci też klientom rezerwacje miejsc na bilety seryjne oraz przedłuży ważność biletów okresowych na połączenia dalekobieżne i krótkobieżne o liczbę dni strajku. Nie wymagają one żadnych działań ze strony posiadaczy biletów.

Jeżeli pasażer zakupił bilety papierowe bez logowania, np. w biletomacie lub R-kiosku, nie ma możliwości automatycznego dokonania zwrotu. W takim przypadku można ubiegać się o zwrot na stronie www.vr.fi/hae-korvausta.

Usługi dla pasażerów wrócą do normy po zakończeniu strajku z niewielkim opóźnieniem. Po zakończeniu strajku mogą jeszcze nastąpić zmiany i pojedyncze odwołania połączeń kolejowych następnego dnia ze względu na wyjątkowe ustalenia dotyczące rozpoczęcia usług.

Status swojego pociągu można sprawdzić w czasie rzeczywistym na stronie www.vr.fi/junaliikenne-nyt.

Strajk w sektorze sprzątania może mieć również wpływ na pojedyncze pociągi od 16 marca do 18 marca. Strajk trwający trzy dni może wpłynąć na działalność firmy RTK, która jest odpowiedzialna za sprzątanie pociągów.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Gnije na stacji lokomotywa Gnije na stacji lokomotywa
Następny artykuł WIELKA UCIECZKA z SU46 WIELKA UCIECZKA z SU46