Kontenerowe domy dla ofiar trzęsienia ziemi: Grupa ÖBB Rail Cargo i STRABAG ruszają z pomocą

Kontenerowe domy dla ofiar trzęsienia ziemi: Grupa ÖBB Rail Cargo i STRABAG ruszają z pomocą

20 marca 2023 | Źródło: Grupa ÖBB Rail Cargo
PODZIEL SIĘ

ÖBB Rail Cargo Group, wiodący europejski dostawca logistyki kolejowej, oraz STRABAG SE, największa austriacka firma budowlana, łączą swoje zasoby, aby zapewnić mieszkania osobom dotkniętym lutowymi trzęsieniami ziemi w prowincji Adıyaman w południowo-wschodniej Turcji. Miesiąc później sytuacja w tym regionie jest nadal bardzo krytyczna. Po trzęsieniach ziemi Adıyaman został dotknięty ulewnymi deszczami i powodziami z ostatnich dni. Kilka milionów ludzi pilnie potrzebuje mieszkań, żywności, leków i środków higieny. Jednym z największych wyzwań jest dotarcie z dostawami tam, gdzie są one potrzebne.

 

Fot.

 

"Po niszczycielskich trzęsieniach ziemi w Turcji i Syrii od razu było wiadomo, że musimy pomóc. Już kilka dni po tych strasznych wydarzeniach udało nam się dostarczyć 2 000 kurtek zimowych na tereny objęte katastrofą, a chwilę później utworzyć specjalny fundusz dla pracowników, których krewni ucierpieli w wyniku trzęsienia. Fundusz ten będzie tymczasowo pokrywał wydatki, takie jak koszty wynajmu i mieszkania dla rodzin" - mówi Klemens Haselsteiner, prezes zarządu STRABAG. "Ale ważne było dla nas również jak najszybsze zorganizowanie bezpośrednich działań pomocowych. Wspólnie z Rail Cargo Group wpadliśmy wtedy na pomysł, aby dostarczyć i urządzić w regionie wioskę kontenerową."

Wioska kontenerowa: tymczasowe domy na terenach dotkniętych katastrofą

STRABAG i Rail Cargo Group wspólnie zbudowały wioskę kontenerową, która zapewni tymczasowe domy dla około 30 rodzin w regionie. Specjalny pociąg Grupy Rail Cargo dostarczy do Turcji 30 kabin STRABAG oraz trzy kontenery sanitarne. Według władz tureckich jest to największa dostawa kontenerowa dla regionu Adıyaman z zagranicy. Na pokładzie pociągu znajdują się również inne dostawy, takie jak meble i pilnie potrzebne artykuły higieniczne. Kontenery zostaną ustawione w gminie Gölbaşı jako przestrzeń życiowa dla ludzi, którzy zostali bez dachu nad głową w wyniku niszczących trzęsień ziemi.

Dwóch pracowników firmy STRABAG będzie koordynować i towarzyszyć przy montażu domów kontenerowych i ich podłączeniu do lokalnej infrastruktury.

 

Klemens Haselsteiner (prezes zarządu STRABAG) i Imre Kovács (członek zarządu Rail Cargo Group).
Fot. ÖBB / Marek Knopp

 

Wymagająca logistyka: pomoc na dobrej drodze

220-tonowy pociąg jest w drodze do Turcji, pokonując 2.800 kilometrów z Bratysławy do Gölbaşı w prowincji Adıyaman. Trasa dla Rail Cargo Group przebiega przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i kończy się na granicy tureckiej. Stamtąd Tureckie Koleje Państwowe zajmą się dalszym transportem do miejsca docelowego, gdzie na miejscu kontenery zostaną przekazane organizacjom pomocowym.

Imre Kovács, członek zarządu Rail Cargo Group: "Infrastruktura w regionie dotkniętym trzęsieniem ziemi została poważnie uszkodzona. Dlatego ważne było dla nas, abyśmy pomogli robiąc to, co robimy najlepiej - oferując usługi transportowe i logistyczne za pośrednictwem naszej sieci TransNET do Turcji. Jako zrównoważony kręgosłup logistyczny europejskiej gospodarki, uważamy za swój obowiązek pomagać ludziom w sytuacjach kryzysowych."

Domy kontenerowe mają być gotowe do zamieszkania po około dwóch tygodniach od przybycia kontenera i będą wykorzystywane przez co najmniej rok, dopóki w regionie nie pojawią się nowo wybudowane mieszkania.

 

Specjalny pociąg Grupy Rail Cargo z kontenerami mieszkalnymi wyruszył do Turcji.
Fot. ÖBB / Marek Knopp