Mały słownik żargonu kolejowego

Mały słownik żargonu kolejowego

21 marca 2023 | Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
PODZIEL SIĘ

Obecnie Urząd Transportu Kolejowego przygotowuje kolejną III edycję słownika licząc na współpracę zarówno pracowników, jak i miłośników kolei. Do 15 maja czekamy na propozycję do kolejnej edycji „Małego słownika żargonu kolejowego.

 

Fot. Kurier Kolejowy

 

Język kolejarzy zawiera wiele fachowych pojęć. Jednak nie brakuje tu określeń, które mogą zadziwić i sprawią, że się uśmiechniemy. Na przykład ortopeda  to określenie składów z niewygodnymi plastikowymi siedzeniami (które na szczęście właściwie wyszły już z użycia). A z kolei cegłą nazywane były książkowe wydania sieciowego rozkładu jazdy, które swą objętością i wagą przypominało cegłę. Teraz cegłę można mieć w każdym smartfonie, dzięki rozkładowi internetowemu.

W 2017 roku w Urzędzie Transportu Kolejowego powstał „Mały słownik żargonu kolejowego” zawierający około 200 haseł. Cztery lata później opublikowaliśmy wydanie II z 300 hasłami. Obecnie postanowiliśmy odświeżyć i zaktualizować nasz „Słownik”. Zapraszamy wieloletnich pracowników kolei, miłośników oraz wszystkich tych, którzy znają i rozumieją język kolejarzy. Dotychczasowe wydania możesz ściągnąć z naszej strony w formacie PDF. Jeśli masz nowe propozycje lub sądzisz, że dotychczasowy opis w niepełny sposób opisuje dany termin – prześlij swoją propozycję.

Zgłoszenia nowych haseł i propozycji uzupełnień prosimy przesyłać za pośrednictwem e-maila do 15 maja

na adres rzecznikprasowy@utk.gov.pl W temacie wiadomości wpisz „SŁOWNIK”.