Nowy przystanek Łódź Zarzew zwiększy dostęp do kolei w aglomeracji łódzkiej

Nowy przystanek Łódź Zarzew zwiększy dostęp do kolei w aglomeracji łódzkiej

21 marca 2023 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

W Łodzi mieszkańcy i podróżni będą korzystali z dodatkowego przystanku kolejowego blisko centrum miasta. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie i budowę peronów na łódzkim Zarzewie. Inwestycja jest realizowana na linii Łódź Widzew – Łódź Chojny z Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Wartość inwestycji wynosi ponad 4 mln zł.

 

Nowy przystanek Łódź Zarzew zwiększy dostęp do kolei w aglomeracji łódzkiej
Fot. PKP PLK

 

Nowy przystanek Łódź Zarzew zostanie zintegrowany z przebudowanymi przez miasto wiaduktami drogowo-tramwajowymi w ciągu ul. Przybyszewskiego. Dwa perony na linii kolejowej Łódź Widzew – Łódź Chojny zapewnią dogodne połączenie z komunikację miejską.

– Rozwijamy polską kolej, aby była jak najlepiej dostępna i aby korzystała z niej jak największa liczba pasażerów. Ważne są dla nas połączenia regionalne, lokalne i aglomeracyjne, dlatego inwestujemy w przystanki i stacje w całej Polsce. Budujemy bezpieczną, komfortową i przewidywalną polską kolej – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Podróżny jest w centrum uwagi PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Z myślą o jeszcze lepszej ofercie podróży realizowany jest program budowy i modernizacji przystanków kolejowych. Dostęp do pociągów zyskują mniejsze ośrodki oraz aglomeracje miejskie. Dzięki temu mieszkańcy zyskują atrakcyjną alternatywę dla transportu samochodowego – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wysokość peronów pozwoli podróżnym wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W uzgodnieniu z samorządem powstaną ciągi komunikacyjne, które zapewnią dogodne przesiadki z pociągu m.in. na tramwaj miejski. Planowana jest też budowa parkingu dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.

Inwestycja realizowana będzie w formule „projektuj i buduj”. Budowa potrwa do połowy 2024 roku.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim program przystankowy obejmuje 9 lokalizacji. Od grudnia 2022 r. podróżni korzystają z przystanku Tomaszówek. W marcu br. rozpoczęła się budowa nowego przystanku Zgierz Rudunki. Już na wiosnę ruszą prace budowlane w Jedliczu koło Zgierza.

Podpisane zostały umowy na budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze. Rozpoczęcie robót w obu tych lokalizacjach nastąpi na przełomie 2023 i 2024 roku, a zakończenie w połowie 2024 r.

Procedowane są przetargi na budowę nowego przystanku Głowno Północne i modernizacje przystanków Żakowice Południowe i Zaosie. Rozpoczęcie i zakończenie robót w Żakowicach i Zaosiu planowane jest w 2023 r. Natomiast prace w Głownie zaczną się z początkiem roku 2024, a zakończą w połowie 2024 r.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

 

 

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki pozwolą m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W Programie przystankowym uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 185 lokalizacje, na liście rezerwowej 129. Podróżni korzystają już z nowych lub zmodernizowanych przystanków w 24 lokalizacjach w Małopolsce - Zator Park Rozrywki, Wolbrom Zachodni, w woj. mazowieckim - Groszowice Wrzosów, Dąbrówka Zabłotnia, Niemojki, w woj. łódzkim - Tomaszówek, na Podlasiu - Kleszczele, Suchowolce, w woj. kujawsko – pomorskim - Grzybno, na Lubelszczyźnie - Leopoldów, w woj. warmińsko-mazurskim - Pasłęk, Nikielkowo, Kolno, Wietrzychowo w woj. świętokrzyskim - Dębska Wola, Włoszczowice, Małogoszcz, Rykoszyn, w woj. śląskim - Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, na Dolnym Śląsku - Szklarska Poręba Średnia i Legnica Strefa, w woj. wielkopolskim – Miłosław i woj. opolskim - Ozimek.

Łącznie w tym roku podróżni skorzystają z nowych, lepiej dostępnych obiektów w ponad 100 lokalizacjach w całej Polsce. Program przystankowy swym zakresie obejmuje również budowę parkingów przy przystankach.