CAF wygrywa dwa kontrakty tramwajowe na Węgrzech i w Hiszpanii

CAF wygrywa dwa kontrakty tramwajowe na Węgrzech i w Hiszpanii

22 marca 2023 | Źródło: CAF / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Grupa CAF zdobyła dwa nowe zamówienia na dostawę tramwajów z platformy Urbos na łączną kwotę ponad 100 mln euro. Z jednej strony dostarczy 31 sztuk operatorowi BKK (Budapesti Közlekedési Központ) w Budapeszcie, a z drugiej 6 tramwajów trafi do sewilskiego miasta Alcalá de Guadaíra.

 

Fot. CAF

 

Kolejne zwiększenie liczby jednostek dla budapeszteńskiej sieci tramwajowej

Miasto Budapeszt, za pośrednictwem spółki odpowiedzialnej za zarządzanie transportem w stolicy Węgier BKK, wprowadziło do pierwotnego kontraktu nową opcję rozszerzenia liczby dostarczonych jednostek. W tym przypadku będzie to 31 kolejnych tramwajów, w tym 26 składających się z 5 modułów i 5 z 9 modułów, którym towarzyszyć będzie dostawa dodatkowego wyposażenia i usług.

W 2014 roku CAF podpisał z BKK swój pierwszy kontrakt, który obejmował dostawę 37 jednostek z opcją zwiększenia ich liczby w ewentualnych przyszłych rozszerzeniach. Od tego czasu klient zrealizował już część tych opcji, otrzymując już 36 kolejnych jednostek, wszystkie w służbie handlowej, do których dołączy kolejne 20 jednostek przyznanych pod koniec ubiegłego roku i będących obecnie w procesie projektowania i produkcji.

 

Fot. CAF

 

Są to pojazdy niskopodłogowe, co ułatwia dostęp osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, wózkom inwalidzkim i dziecięcym, i są przystosowane do jazdy z prędkością eksploatacyjną 50 km/h. Pięciomodułowe tramwaje mają 34 metry długości i mogą przewozić do 326 pasażerów, natomiast dziewięciomodułowe jednostki o długości 56 metrów mogą przewozić do 562 pasażerów, co czyni je jednymi z najdłuższych tramwajów na świecie.

Należy zauważyć, że stolica Węgier była jednym z pierwszych miast, które wdrożyły ten środek transportu miejskiego, w rzeczywistości posiada obecnie rozbudowaną sieć około 40 linii tramwajowych, z których niektóre przewożą największą ilość pasażerów rocznie w Europie. Stąd tak ważne jest, aby miasto po raz kolejny zaufało Grupie CAF, ponieważ nie należy zapominać, że oprócz wspomnianych tramwajów, w stolicy Węgier kursuje obecnie duża liczba trolejbusów Solarisa. Konkretnie, od 2014 roku ten sam klient złożył zamówienia na wolumen ponad 108 pojazdów Solaris Trollino.

Rząd regionalny Andaluzji przyznaje CAF kontrakt na produkcję sześciu jednostek dla tramwaju Alcalá de Guadaíra.

Regionalny Rząd Andaluzji przyznał firmie CAF dostawę sześciu jednostek, które będą eksploatowane w sieci tramwajowej Alcalá de Guadaíra w prowincji Sewilla. Umowa obejmuje również utrzymanie pojazdów przez okres dwóch lat, a także dostawę części zamiennych.

Planuje się, że pięć pojazdów będzie kursować po sieci w tej miejscowości, natomiast szósta jednostka będzie dostępna w zajezdni, aby zapewnić obsługę zsynchronizowaną z linią 1 sewilskiego metra, z którą połączy się na przystanku Pablo de Olavide, zlokalizowanym obok Uniwersytetu, od którego pochodzi nazwa stacji.

Należy zauważyć, że dzięki temu projektowi już kilka andaluzyjskich miejscowości posiada w swojej sieci transportowej jednostki dostarczone przez CAF, tym samym  Alcalá de Guadaíra dołącza do listy miast, w których działają już te pojazdy, takich jak Granada, Malaga, Sewilla i Zatoka Kadyksu.