Evgenii Lashchenko mianowany nowym prezesem zarządu Kolei Ukraińskich

Evgenii Lashchenko mianowany nowym prezesem zarządu Kolei Ukraińskich

24 marca 2023 | Źródło: Ukrzaliznycia / Centrum Strategii Transportowych / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Minister Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował, że dekretem Gabinetu Ministrów Ukrainy, na podstawie rekomendacji Rady Nadzorczej, Evgenii Lashchenko został mianowany prezesem zarządu JSC Ukrzaliznycia (UZ) na dwuletnią kadencję. Evgenii Lashchenko wcześniej był członkiem zarządu kolei i odpowiadał za sprawy finansowe spółki.

 

Fot. Centrum Strategii Transportowych

 

W ciągu ostatniego roku, roku inwazji rosyjskiej, na UZ przy bezpośrednim udziale Evgenia Lashchenk wprowadzono szereg rewolucyjnych zmian. Przede wszystkim to przejście na bezpośrednie kontakty z producentami energii: produktów naftowych, energii elektrycznej, gazu. Te decyzje pozwoliły zaoszczędzić państwu miliardy hrywien. Innym ważnym osiągnięciem było przesunięcie płatności z dwóch emisji euroobligacji na łączną kwotę 895 mln USD. W szczególności te i kilka innych decyzji zarządczych pomogły utrzymać stabilność finansową Ukrzaliznytsia w ciągu ostatnich dwóch lat. W praktyce oznacza to wspieranie zdolności obronnych i gospodarki kraju, który jest w stanie wojny. Wreszcie, co nie mniej ważne, oznacza to stabilne wypłacanie wynagrodzeń pracownikom kolei.

- Evgenii Lashchenko jako szef Ukrzaliznytsia ma trzy kluczowe zadania. Pierwsze to kontynuacja reformy Ukrzaliznyci, czyli wydzielenie odrębnych pionów biznesowych w zależności od zakresu działalności (pasażerski, towarowy, produkcyjny i infrastrukturalny) oraz dostosowanie do prawodawstwa europejskiego, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa i inkluzywności. Drugi to realizacja programu inwestycyjnego, w tym rozwój tras eksportowych i stworzenie niezbędnej infrastruktury, elektryfikacja niezbędnych odcinków kolejowych itp. Trzeci to doprowadzenie do osiągnięcia przez spółkę progu rentowności. Plan działania został już zatwierdzony i jest wola jego realizacji - powiedział Ołeksandr Kubrakow, wicepremier ds. odbudowy Ukrainy, minister wspólnot, terytoriów i infrastruktury Ukrainy.

- Jestem wdzięczny Aleksandrowi Kubrakowowi i Radzie Nadzorczej za zaufanie. Wraz z Radą Nadzorczą pracujemy już nad aktualizacją strategii rozwoju UZ w celu przyspieszenia programu reform spółki w obliczu nowych wyzwań. Cel pozostaje ten sam - wydzielenie niezależnych pionów biznesowych w oparciu o najlepsze praktyki międzynarodowe, aby zapewnić maksymalną przejrzystość i efektywność operacyjną spółki. Firma zakończyła rok 2022 ze stratą 10,8 mld UAH, natomiast w 2023 roku prognozowano stratę 20,2 mld UAH. Osiągnięcie progu rentowności poprzez wdrożenie zestawu środków mających na celu poprawę przejrzystości zamówień, wydajności zasobów itp. jest kluczowym priorytetem. W 2023 roku zespół UZ postawił sobie wysoko poprzeczkę w zakresie realizacji programu inwestycyjnego, którego celem jest nie tylko wsparcie, ale także odbudowa i rozwój potencjału eksportowego Ukrainy. Budżet projektów inwestycyjnych, które planujemy zrealizować, dzięki międzynarodowej pomocy finansowej, wyniesie co najmniej 400 mln USD. I nie jest to tylko kwestia dostępu do środków finansowych, radykalnie zmieniamy wewnętrzne procesy UZ, aby zapewnić skuteczną realizację programu inwestycyjnego. Naszym celem jest również poprawa jakości usług dla naszych pasażerów i klientów biznesowych. Ponadto, jako firma odpowiedzialna społecznie, dążymy do maksymalnego zatrzymania naszego zespołu oraz zapewnienia stabilności i zrównoważonego rozwoju programów socjalnych chroniących i wspierających pracowników kolei i ich rodziny. W tym obszarze znajdzie się również program dla naszych weteranów, którzy obecnie bronią naszego kraju. Ukrzaliznytsia będzie nadal dokładać wszelkich starań, aby przybliżyć zwycięstwo Ukrainy - skomentował Evgenii Lashchenko.

 

Evgenii Lashchenko ukończył Charkowski Uniwersytet Państwowy na kierunku Cybernetyka Ekonomiczna.

Przed rozpoczęciem pracy w JSC Ukrzaliznycia, zajmował stanowisko Dyrektora Media Group Ukraine, a następnie - Doradcy ds. Strategii i Transformacji w Starlight Media Holding. Ponadto Evgenii Lashchenko był doradcą Wicepremiera i Ministra Transformacji Cyfrowej Ukrainy Mykhailo Fedorova oraz Ministra Infrastruktury Ukrainy Oleksandra Kubrakova.

Wcześniej w swojej karierze pracował jako konsultant ds. zarządzania w Konsorcjum Commerzbank; regionalny kierownik sprzedaży w Coca-Cola HBC; konsultant w TNK-BP; CFO w Slobozhanska Budivelna Ceramics, London & Regional Properties, Corum Group; CFO i Dyrektor Wykonawczy Papastratos Ukraine, zagranicznej spółki inwestycyjnej.