Śmiertelny wypadek kolejowy w Rumunii, lokomotywa uderzyła w wagon na stacji Galati

Śmiertelny wypadek kolejowy w Rumunii, lokomotywa uderzyła w wagon na stacji Galati

26 marca 2023 | Źródło: Der Eisenbahner / CFR Călători / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Rumuński przewoźnik CFR Călători poinformował, że w sobotę wieczorem, 25 marca 2023 roku, na stacji Galați, podczas sprzęgania lokomotywy do składu pociągu Regio 7576 relacji Galați - Mărășești, doszło do uderzenia lokomotywy w pierwszy wagon. Według wstępnych informacji, w wyniku uderzenia ranne zostały cztery osoby: maszynistka, konduktor, konduktorka i pasażer. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, a ranni zostali zabrani przez załogi medyczne pod specjalistyczną opiekę. Niestety później okazało się, że maszynistka - 53-letnia kobieta zmarła w szpitalu Jej stan został wstępnie ustabilizowany na peronie i w drodze do szpitala przez przybyłe na miejsce zdarzenia pogotowie ratunkowe, ale ponowne zatrzymanie krążenia i oddychania w szpitalu okazało się śmiertelne.

 

Śmiertelny wypadek kolejowy w Rumunii, lokomotywa uderzyła w wagon na stacji Galati
Fot. Der Eisenbahner


Prawdopodobną przyczyną wypadku była awaria techniczna. Maszynistka lokomotywy miała 15-letnie doświadczenie.

Według dyrektora CFR Traiana Preoteasa, lokomotywa z powodu dużej prędkości zderzyła się z pociągiem podczas manewru sprzęgania. Lokomotywa miała wjechać z maksymalną prędkością 10 kilometrów na godzinę, ale było to co najmniej 30 kilometrów na godzinę. Maszynistka rzekomo chciała hamować, ale lokomotywa nie reagowała na polecenia. Według dyrektora CFR jest to stara lokomotywa, ale z aktualnymi przeglądami.

 
Fot. Der Eisenbahner 

 

To już drugi wypadek kolejowy w Rumunii w tym miesiącu. W okręgu Teleorman zderzyły się dwa pociągi, jeden z 280 pasażerami jadący na trasie Arad - Bukareszt oraz pociąg towarowy załadowany samochodami marki Ford w drodze do portu w Konstancy. Po tym jak CFR początkowo przedstawiła inną wersję wydarzeń, wykluczającą zderzenie dwóch pociągów, około 10 godzin po wypadku zarówno dyrektor Kolejowej Agencji Śledczej Laurențiu Dumitru, jak i dyrektor CFR Traian Preoteasa ogłosili, że faktycznie doszło do gwałtownego zderzenia pociągów, spowodowanego ogromnym błędem maszynisty pociągu pasażerskiego, który nie zatrzymał się na czerwonym świetle.
 
 
Fot. Der Eisenbahner 

 

W związku z poważnym wypadkiem, który wydarzył się na stacji Galați, przy składzie pociągu R 7576, w wyniku którego zginęła maszynistka i zostały ranne 3 inne osoby, w niedzielę, 26 marca br. CFR Călători opublikowało oświadczenia Dyrektora Generalnego Traiana Preoteasa  -  "Wezmę odpowiedzialność za działanie lub brak działania jakiegokolwiek pracownika CFR Călători, stwierdzone przez organy śledcze, które mogło doprowadzić do uniknięcia tej tragedii, która spowodowała śmierć naszej koleżanki.. Nie mogę jednak przyjąć do wiadomości chronicznego niedofinansowania systemu kolejowego przez ostatnie 30 lat! Pogrążony w głębokim smutku pragnę również złożyć kondolencje pogrążonej w żałobie rodzinie i udzielić wszelkiego niezbędnego wsparcia w tym trudnym czasie!"