Województwo Pomorskie skorzysta z prawa opcji i zakupi nowe pociągi za ponad 1,1 mld zł

Województwo Pomorskie skorzysta z prawa opcji i zakupi nowe pociągi za ponad 1,1 mld zł

26 marca 2023 | Źródło: trojmiiasto.pl / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Samorząd województwa pomorskiego zadecydował się rozszerzyć zamówienie na dostawę elektrycznych pociągów z dwóch do 31 sztuk. Rekordowy kontrakt będzie wart 1 mld 113 mln zł. Z tej puli część pociągów trafi do obsługi linii SKM.

 

Fot. Newag S.A.

 

Jak informuje portal trojmiasto.pl  w poniedziałek 27.03.2023r., w przerwie obrad Sejmiku Województwa Pomorskiego, podpisane zostaną dwa ważne dokumenty dotyczące nowego taboru kolejowego dla województwa pomorskiego.

- Pierwszy z nich to potwierdzenie prawa opcji w umowie z Newag S.A. Drugi - to umowa o współpracy z PKP SKM S.A., która pozwoli Samorządowi Województwa Pomorskiego wykorzystać dofinansowanie unijne związane z zakupem nowego taboru dla SKM - zapowiada Michał Piotrowski, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Przetarg na dostawę dwóch fabrycznie nowych wieloczłonowych pojazdów kolejowych o napędzie elektrycznym (EZT) Urząd Marszałkowski rozstrzygnął pod koniec czerwca 2022 roku. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Newag z Nowego Sącza, która za dostawę elektrycznych składów otrzyma 70 mln zł. Pierwotnie urzędnicy na inwestycję chcieli przeznaczyć o 15 mln zł mniej, ale ostatecznie uznali, że dołożą brakującą kwotę. 23 sierpnia ubiegłego roku została podpisana Umowa na dostawę dwóch pociągów, jednego aglomeracyjnygo i jednego regionalnego. Pierwsi pasażerowie skorzystają z nich pod koniec tego roku.

 

Podpisanie umowy na dostawę dwóch pociągów 23 sierpnia 2022 roku.
Fot. Newag S.A.

 

Kontrakt zakładał opcję rozszerzenia zamówienia o kolejnych 29 pojazdów i w poniedziałek wykonany zostanie ostatni formalny krok ku temu. Dzięki temu na Pomorzu pojawi się 31 nowych pociągów: 20 aglomeracyjnych do obsługi m.in. połączeń na liniach SKM i PKM oraz 11 regionalnych, kursujących na dłuższych trasach po całym województwie.

Parametry pojazdu aglomeracyjnego:
  • długość: od 76 do 86 m
  • liczba drzwi: nie mniej niż 9 na każdej stronie pojazdu
  • liczba miejsc: min. 180 siedzących, 4 os. na m kw. powierzchni niezabudowanej (miejsca stojące)
  • liczba stojaków rowerowych: 6
  • prędkość maksymalna 120 km/h

Parametry pojazdu regionalnego:

  • długość: od 70 do 76 m
  • liczba drzwi: nie mniej niż 6 na każdej stronie pojazdu
  • liczba miejsc: min. 140 siedzących, 4 os. na m kw. powierzchni niezabudowanej (miejsca stojące)
  • liczba stojaków rowerowych: co najmniej 12
  • prędkość maksymalna 160 km/h

Część nowych pociągów trafi do obsługi linii SKM

Drugi z dokumentów, który ma być podpisany w poniedziałek to umowa o współpracy Samorządu Województwa Pomorskiego z PKP SKM S.A. Sprawa dotyczy taboru dla SKM. Spółka bezskutecznie próbowała znaleźć dostawcę 10 nowych pociągów. Gdy to się nie powiodło, pojawiła się groźba utraty unijnego dofinansowania.

Teraz, dzięki porozumieniu z marszałkiem, przewoźnik wraz z samorządem wspólnie wykorzystają tę dotację, zaś część pociągów, które samorząd zakupi w ramach kontraktu przekaże spółce do obsługi pomorskich linii.

Warto wspomnieć, że obecnie trwa przetarg ogłoszony przez Samorząd Województwa Pomorskiego na wyłonienie dostawcy czterech pociągów hybrydowych z napędem elektryczno-spalinowym. Szacunkowy koszt to ok. 98 mln zł. Dofinansowanie z Polskiego Ładu wyniesie 65 mln zł. Oferty powinniśmy poznać 12 kwietnia.

Kurier Kolejowy dziękuje redakcji portalu trojmiasto.pl za udostępnienie tekstu autorstwa Michała Brancewicza.