Renfe przyznaje CAF dostawę 29 pociągów elektrycznych dla ruchu podmiejskiego za 192,7 mln euro

Renfe przyznaje CAF dostawę 29 pociągów elektrycznych dla ruchu podmiejskiego za 192,7 mln euro

29 marca 2023 | Źródło: RENFE / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Renfe przyznało firmie Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) kontrakt na dostawę 29 elektrycznych pociągów podmiejskich, za 192,7 mln euro, co zostało dziś zatwierdzone przez zarząd Renfe. Operacja ta jest częścią planu odnowy floty Renfe, który przewiduje globalną inwestycję w wysokości ponad 5 500 mln euro na zakup lub przebudowę 539 nowych pociągów lub lokomotyw.

 

Fot. Renfe

 

Przyznanie CAF obejmuje utrzymanie pociągów przez 15 lat i części zamienne, a także opcję powiększenia dostawy o 9 dodatkowych pociągów elektrycznych.

Zakup tych 29 jednostek dla ruchu podmiejskiego uzupełnia zakup nowych pociągów średniodystansowych (przyznany CAF w październiku ubiegłego roku) w celu zagwarantowania maksymalnej wydajności w eksploatacji nowej floty i najniższych kosztów w długim okresie czasu.

Ten zakup pociągów jest częścią planu odnowy floty uruchomionego przez Renfe w 2019 r., który obejmie odnowienie około 50% pociągów dedykowanych obowiązkom świadczenia usług publicznych (OSP).

Nowe pociągi umożliwią odmłodzenie floty, a w konsekwencji zwiększenie niezawodności i zmniejszenie liczby incydentów; zwiększenie efektywności energetycznej; dostosowanie do obowiązków związanych z realizacją dostępności; wymianę materiału spalinowego; oraz zwiększenie bezpieczeństwa w systemie kolejowym.

Renfe podejmuje największy w ostatnich dziesięcioleciach wysiłek inwestycyjny w celu odnowienia i rozbudowy swojej floty pociągów, inwestując ponad 5 500 mln euro, co pozwoli na zakup lub przebudowę 539 pociągów lub lokomotyw i stworzy około 52 000 nowych miejsc pracy.