Już za 7 dni rozpocznie się XI Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2023

Już za 7 dni rozpocznie się XI Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2023

12 kwietnia 2023 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zapraszamy do udziału w XI edycji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2023, corocznym wydarzeniu, które od dziesięciu lat kreuje współpracę w środowisku branży Transport Spedycja Logistyka oraz otoczeniu instytucjonalnym tego sektora. Konferencja odbędzie się w dniach 19 KWI– 21 KWI w Swarzędzu (pierwszy dzień wydarzenia) i w Mercure Warszawa Centrum (20-21 kwietnia). Tegoroczne Forum Frachte Patronatem Honorowym objęli: Andrzej Adamczyk, Minister Infrastrukturu, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Piotr Całbecki - Marszałek Wojewódzywa Kujawsko-Pomorskiego, Elżbieta Anna Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego, Jakub Chełstowski - Marszałek Województwa Śląskiego, Ignacy Góra - Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Patronatem Honorowym wydarzenie objęli również: Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk Adriatyk, Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Polska Izba Spedycji i Logistyki.

 

 

Fot.

 

Organizatorami tegorocznej, XI edycji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2023 są: Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód (ENEIA) i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG) a współorganizatorami Izba Przemysłowo - Handlowa Polska - Azja i po raz pierwszy, Stowarzyszenie Producentów i Konsumentów Roślin Strączkowych Ukrainy.

„Forum Transportu Intermodalnego Fracht na stałe wpisało się w kalendarz ważnych wydarzeń w obszarze transportu i logistyki. To platforma, która od lat spełnia oczekiwania przedsiębiorców i dynamizuje rozwój przewozów intermodalnych.” - mówi Jacek Piechota, Prezes Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG).

„Forum Fracht to jedyne i niepowtarzalne miejsce spotkań najważniejszych podmiotów w transporcie, to idealna platforma do debaty nad dokonaniami całej branży TSL, zmianami zachodzącymi w polskiej i światowej gospodarce na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, ale także miejsce do dyskusji nad wspólnymi wyzwaniami, także w kontekście trwającego nadal konfliktu zbrojnego. Wierzymy, że współpraca i wspólna debata przyczyni się do rozwoju naszych gospodarek oraz wsparcia gospodarki ukraińskiej w procesie jej odbudowy”. - Elżbieta Bodio, wiceprezes Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG).

W ramach konferencji pierwszego dnia przewidziano wizytę studyjną w Swarzędzu na Terminalu Intermodalnym należącym do Grupy CLIP (19 kwietnia). Pierwsze panele dyskusyjne Forum również będą miały miejsce w Swarzędzu, a następnie będą kontynuowane drugiego i trzeciego dnia w Warszawie.

W 11. edycji wydarzenia w 2023 roku wezmą udział profesjonaliści z branży kolejowych przewozów towarowych z całego świata. - „Transport intermodalny oznacza rozwój sektora TSL. Jest on odpowiedzią na sytuację rynkową i międzynarodową. Brak kierowców, rosnące koszty pracy, niepewność dostaw paliw oraz brak przewidywalności ich cen, a także konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę wpływają na zmiany zachodzące na rynku TSL. Dostrzegamy te zmiany i wdrażamy odpowiednie strategie rozwoju. Konsekwentnie inwestujemy w tabor kolejowy dedykowany przewozom intermodalnym. Posiadamy w swojej flocie ok. 400 wagonów do przewozu kontenerów oraz naczep intermodalnych. Posiadamy również 100 naczep przystosowanych do przeładunku pionowego, które wykorzystujemy na regularnych serwisach kolejowych pomiędzy Polską a Europą Zachodnią. Mamy jedno z najnowocześniejszych centrów przeładunkowych kontenerów i naczep w Europie. Nowe suwnice CLIP pozwalają na sprawną obsługę 48 pociągów w ciągu doby. Wykorzystują one do zasilania energię elektryczną pochodzącą w 100 proc. ze źródeł odnawialnych. Jako Grupa CLIP staramy się wychodzić naprzeciw wyzwaniom, jakie niesie polityka Zielonego Ładu dla branży transportowej, co odzwierciedlają nasze inwestycje oraz kierunki rozwoju”. - powiedziała Agnieszka Hipś, prezes Zarządu CLIP Group.

Partnerami wydarzenia zostali: Infra - Centrum Doradztwa, która od ponad 15 lat świadczy usługi dla rynku kolejowego, transportu publicznego a także z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych, firma METRANS jeden z liderów rynku przewozów intermodalnych, ZET Transport, rodzinna firma transportowa oraz Polish Forwarding Company Sp. z o.o., firma świadcząca kompleksowe usługi w zakresie spedycji drogowej, kolejowej, lotniczej oraz morskiej na terenie Polski, Europy i całego świata. 

W gronie partnerów są także:

Mostyska Container Terminal położony w Ukrainie, blisko kolejowego przejścia granicznego Mościska - Medyka i autostrady M11. Powstanie terminalu jest odpowiedzią na rosnący ruch pociągów kontenerowych między Europą a Ukrainą, a także rozwojem połączeń Chiny - UE.

PKP CARGO, wiodący operator kolejowych przewozów towarowych w Polsce i na terenie Unii Europejskiej, a także kluczowy partner na Nowym Jedwabnym Szlaku. Swoim Klientom oferuje usługi transportowe w zintegrowanych łańcuchach logistycznych, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski.

Captrain Polska, niezależny przewoźnik kolejowy operujący na terenie całej Polski, a dzięki przynależności do międzynarodowej grupy kapitałowej, zapewniający swoim Klientom dostęp do międzynarodowych standardów usług świadczonych na terenie całej Europy.

Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk Adriatyk, gromadzące 7 głównych regionów Polski odgrywających  znaczącą rolę w korytarzu. Województwo śląskie, w którym skoncentrowane są ważne ośrodki przemysłowe, położone centralnie województwa łódzkie oraz mazowieckie z uwagi na  połączenie z metropolią warszawską, województwo wielkopolskie posiadające jeden z największych potencjałów jeśli chodzi o dostępne powierzchnie magazynowe oraz działające centra logistyczne, kujawsko-pomorskie z dostępem do śródlądowych dróg wodnych wzdłuż rzeki Wisły i wreszcie zachodniopomorskie i pomorskie jako tzw Gateway regions ze względu na działalność portów morskich.

PKP Informatyka, Spółka zapewniająca ciągłość działania systemów i aplikacji kluczowych dla funkcjonowania rynku kolejowego w Polsce, m.in. systemu rezerwacji i sprzedaży biletów kolejowych, systemu obsługi przesyłek towarowych. Dba o bezpieczeństwo usług. 24 h/dobę monitoruje krytyczne dla kolei systemy, aplikacje i infrastrukturę IT w nowoczesnym Centrum Monitoringu.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, portów mających status portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Porty zarządzane przez jedną spółkę tworzą jeden z największych na Bałtyku uniwersalny kompleks portowy, odgrywających jedną z pierwszoplanowych ról w polskiej gospodarce morskiej. Znajdują się na najkrótszej drodze łączącej Skandynawię ze środkową i południową Europą.

Z przyjemnością informujemy, że oprócz Kuriera Kolejowego wśród patronów medialnych XI edycji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT2023, znaleźli się: Railcolornews (Niemcy), edialog - Polsko Ukraiński Portal Gospodarczy, Railpage.net (Słowacja), Dwutygodnik „Namiary na Morze i Handel” , CTS - Center for Transport Strategies (Ukraina), Portal Trójmorze, Portal Ukrayina.pl, Radio Poznań, Telewizja STK, Portal Samochody Specjalne.

Informacje dotyczące XI Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2023 dostepne są na portalu wydarzenia: https://forumfracht.eu  

To juz ostatnia możliwość znalezienia się wśród uczestników tego niezwykle ekscytującego wydarzenia: https://fracht2023.konfeo.com/pl/groups

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy. Specjalny Pociąg Retro prowadzony przez najnowocześniejszą lokomotywę - Vectron MS Siemensa z uczestnikami Forum na pokładzie już za 7 dni wyruszy w podróż ze stacji Warszawa Gdańska do Swarzędza.