Nowy design lokomotywy ER20 Siemensa we flocie firmy METRANS (video)

Nowy design lokomotywy ER20 Siemensa we flocie firmy METRANS (video)

05 maja 2023 | Źródło: METRANS / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Do niezawodnych maszyn we flocie lokomotyw firmy METRANS należą spalinowo-elektryczne lokomotywy ER20 firmy Siemens. Jedna z nich otrzymała właśnie nowy, niepowtarzalny design.

 

ER20 w nowej szacie. Fot. METRANSFlotę siedmiu lokomotyw klasy 761 firma METRANS pozyskała bezpośrednio od producenta - firmy Siemens. Są one wykorzystywane jako trakcja dla pociągów wzdłuż niezelektryfikowanej linii z Bratysławy i Komarna do terminalu w Dunajskiej Stredzie. Flota ta została wzmocniona w 2014 roku przez dodanie lokomotywy ER20-002. Została ona wyprodukowana w 2003 roku i po 20 latach eksploatacji wysłana została na właściwą dla wieku, w pełni zasłużoną procedurę rewitalizacyjną.

Ze względu na osiągnięcie wartości granicznych w utrzymaniu podzespołów dla wykonywania poszczególnych poziomów utrzymania zgodnie z instrukcją producenta, w tym przypadku był to najwyższy poziom utrzymania W7. Ten ostatni został przeprowadzony jako remont kapitalny w warsztatach w Linzu.

 

 

Odmłodzenie po 20 latach będzie łatwo zauważalne dla każdego. Wizualnie lokomotywa otrzymała zupełnie nowy, oryginalny design, który łączy historię rozwoju transportu intermodalnego od przeszłości, poprzez teraźniejszość, aż do przyszłości. W tym projekcie lokomotywa pojawi się w eksploatacji głównie w okolicach macierzystej lokomotywowni na Słowacji. Mimo to z pewnością będzie można ją spotkać w Czechach, Austrii czy Niemczech.

Siemens sprzedał w sumie 181 lokomotyw ER20. Trafiły one do 22 operatorów w Austrii, Niemczech, Czechach, Rumunii, Słowenii i Hong Kongu. Pierwszym i największym klientem był austriackie Koleje Federalne (OBB), które zamówiły w 1998 roku 70 maszyn tej serii, a później dokupiły kolejne 30 sztuk.