CARGOUNIT z umową na 9 nowych Vectronów od Siemens Mobility

CARGOUNIT z umową na 9 nowych Vectronów od Siemens Mobility

09 maja 2023 | Źródło: Cargounit
PODZIEL SIĘ

Podpisanie umowy na zakup Vectronów MS odbyło się podczas pierwszego dnia targów transport logistic w Monachium – wydarzeniu gromadzących m.in. wszystkie najważniejsze europejskie firmy z zakresu wynajmu pojazdów szynowych, w tym lokomotyw wielosystemowych. 

Fot. Marcin Górecki/Cargounit

 

Fot. Marcin Górecki

 

Łącznie firma będzie mieć w swojej flocie aż 42 elektrowozy Siemensa, stając się największym odbiorcą tego typu pojazdów w Polsce.

CARGOUNIT – największy odbiorca lokomotyw Siemensa w Polsce

We wrześniu 2021 r. podczas targów TRAKO została podpisana umowa na zakup 10 lokomotyw Vectron przez wrocławską firmę CARGOUNIT z możliwością zamówienia kolejnych 20 sztuk. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy firma sukcesywnie realizowała zamówienie z opcji. Na majowych targach Transport Logistic w Monachium CARGOUNIT zdecydowała się sfinalizować zakup ostatnich 9 lokomotyw Siemensa w ramach opcji.

Zamówione lokomotywy Vectron MS będą dysponować mocą 6,4 MW przy zasilaniu napięciem przemiennym i 6,0 MW przy zasilaniu napięciem stałym oraz zostaną wyposażone w system ETCS zgodny z obecnie obowiązującymi specyfikacjami (Baseline 3). Lokomotywy przeznaczone będą do eksploatacji na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Serbii i Holandii, Rumunii oraz Bułgarii.

- Współpraca z CARGOUNIT to modelowy przykładowy rozwoju na rynku Europy Środkowo-Wschodniej z wykorzystaniem najnowocześniejszych lokomotyw. To także wyjątkowa historia kooperacji, która rozpoczęła się od zakupu pojedynczej lokomotywy w 2018 r., dochodząc w 2023 r. do ponad 40 elektrowozów. Z dumą obserwujemy rozwój CARGOUNIT i cieszymy się, że poprzez nasze najnowocześniejsze w Europie pojazdy możemy być tego istotną częścią - powiedział Hubert Meronk, Prezes Zarządu Siemens Mobility Sp. z o.o.

 

Fot. Marcin Górecki 
Fot. Kurier Kolejowy 

 

Debiut na targach logistycznych w Monachium

Podpisanie umowy na zakup do 9 Vectronów MS odbyło się podczas pierwszego dnia targów Transport Logistic w Monachium – wydarzeniu gromadzących m.in. wszystkie najważniejsze europejskie firmy z zakresu wynajmu pojazdów szynowych, w tym lokomotyw wielosystemowych. CARGOUNIT na targach wystąpiło po raz pierwszy jako wystawca prezentując ofertę najmu lokomotyw wielosystemowych i jednosystemowych z homologacją na rynki krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

- Cieszymy się z faktu, że we właściwym czasie podjęliśmy decyzję o wyborze platformy lokomotyw Vectron MS przeznaczonych do ruchu międzynarodowego, oraz z faktu podpisania we wrześniu 2021 roku umowy dostawy 10 lokomotyw z opcją zwiększenia zamówienia o kolejnych 20 lokomotyw. Kluczowym argumentem przy wyborze lokomotyw Vectron MS był szeroki zakres homologacji oraz sprawdzone rozwiązanie, które uzyskało akceptację wiodących przewoźników narodowych i prywatnych w UE. Kiedy podpisywaliśmy umowę dostawy lokomotyw z Siemens Mobility w 2021 roku nie zakładaliśmy, że w mniej niż w 2 lata w pełni zrealizujemy opcję dostawy wszystkich lokomotyw objętych umową. Dzisiaj widzimy potencjał na wynajem znacznie większej liczby lokomotyw wielosystemowych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Wysoko oceniamy profesjonalizm oraz jakość współpracy z naszymi partnerami z Siemens Mobility w centrali oraz w Polsce i w Rumunii – powiedział Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT Sp. z o.o.

Dodatkowo w ramach stoiska Siemens Mobility na monachijskich targach na torach wystawienniczych można było obejrzeć dwie wersje lokomotywy Vectron – wielosystemową oraz w wersji spalinowo-elektrycznej (Vectron Dual Mode), przeznaczonej do poruszania się po niezelektryfikowanych torach.

Firma Siemens Mobility sprzedała już ponad 1750 Vectronów łącznie do 63 klientów z całej Europy. Lokomotywy te przejechały ponad 700 milionów kilometrów i są dopuszczone do eksploatacji w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Niemczech, Węgrzech, Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii.

Polscy operatorzy i przewoźnicy kolejowi zakupili już ponad 100 nowoczesnych elektrycznych lokomotyw Siemensa (Husarze, Vectrony, Smartrony). Na co dzień korzystają z nich CARGOUNIT, PKP Intercity, PKP Cargo, DB Cargo Polska, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal.