Plac przed dworcem PKP w Opolu będzie nosił imię polskiej artystki.

Plac przed dworcem PKP w Opolu będzie nosił imię polskiej artystki.

11 maja 2023 | Źródło: nto.pl/Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Klub radnych prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego zaproponował nazwanie placu przed dworcem PKP w Opolu imieniem jednej z pięciu artystek związanych z Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu. Do wyboru będzie pięć znanych wokalistek, w tym Ewa Demarczyk i Anna Jantar. Poznaj listę kandydatek na patronkę placu.

 

Fot. UM Opola

 

Opolscy radni uważają, że nazwanie placu przed dworcem PKP w Opolu, który wkrótce stanie się główną wizytówką miasta, przyczyni się do rozwijania tożsamości miasta jako Stolicy Polskiej Piosenki oraz przyciągnięcia w związku z tym turystów.

- W tym roku obchodzić będziemy jubileuszowy 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Co więcej, mamy w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki, a obok powstającego placu, w Centrum Przesiadkowym Opole-Główne mamy wielki neonowy napis: „Witamy w Stolicy Polskiej Piosenki” – mówi Piotr Mielec, przewodniczący klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. - Teraz przyszedł czas na kolejny krok

Który artysta ma szansę nosić imię placu przed dworcem PKP w Opolu

Radna Alicja Wiśniewska zwraca uwagę, że Rada Kobiet przy opolskiej radzie miasta zaproponowała, aby nazwać plac imieniem artystki, która kojarzona jest bezpośrednio z naszym opolskim festiwalem.

Wśród propozycji padły nazwiska pięciu słynnych piosenkarek. W tym godnie są:

  • Olga Jackowska,
  • Ewa Demarczyk,
  • Anna Jantar,
  • Maryla Rodowicz,
  • Alicja Majewska.

Radni nie chcą sami decydować o wyborze imienia i zwrócili się z propozycją do prezydenta Opola o przeprowadzenie konsultacji społecznych. Chcą, aby wzięli w nich udział wszyscy mieszkańcy, którzy mieliby okazję wyrazić swoją opinię na temat proponowanych nazwisk i wskazać, która z nich cieszyłaby się największym poparciem.

Radni klubu Arkadiusza Wiśniewskiego liczą, że kwestie proceduralne związane z nadaniem imienia placowi przed dworcem kolejowym zostaną rozwiązane do końca roku. W ten sposób nowa nazwa placu mogłaby już w przyszłym roku stanowić atrakcję dla turystów i przypominać o związku Opola z polską piosenką i festiwalem.

Remont placu przed dworcem PKP w Opolu kosztować będzie 12,5 mln zł

Przypomnijmy, że od zeszłego roku trwa przebudowa placu przed dworcem PKP Opole Główne, która kosztować będzie 12,5 mln zł. Celem przebudowy jest stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego miejsca, które będzie wizytówką miasta. 

 

Fot. PKP PLK 

 

Z tego właśnie powodu przeniesiono w centralne miejsce placu lokomotywę, która przez lata była ważnym elementem historii Opola.

Przed dworcem PKP Opole Główne powstanie spory skwer pełen drzew i krzewów z elementami placu zabaw i ławek do wypoczynku. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest do końca 2023 roku

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Wieliszew – Zegrze Południowe, maszyny szykują tor do podróży Wieliszew – Zegrze Południowe, maszyny szykują tor do podróży
Następny artykuł Ouigo świętuje swoje 10-lecie, zapowiadając podwojenie ruchu do 2030 r. Ouigo świętuje swoje 10-lecie, zapowiadając podwojenie ruchu do 2030 r.