Koleje Czeskie odebrały pierwszą lokomotywę z tegorocznego zamówienia

Koleje Czeskie odebrały pierwszą lokomotywę z tegorocznego zamówienia

15 maja 2023 | Źródło: České dráhy/ Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Koleje Czeskie kontynuują poważną wymianę lokomotyw. Obecnie odebrali pierwszą z dwunastu zakontraktowanych lokomotyw Siemens Vectron od Rolling Stock Lease (RSL). O uruchomieniu kolejnej lokomotywy przewoźnik poinformował na swoim koncie na Twitterze. Po dostawie kolejnych 22 lokomotyw w przyszłym roku, ich liczba eksploatowana przez Koleje Czeskie wzrośnie do 60 sztuk.

Fot. České dráhy

Jeszcze jedna lokomotywa jest w trakcie zamówienia, będzie to maszyna przystosowana do prędkości 230 km/h. České dráhy ma umowę z RSL na dzierżawę 50 lokomotyw. Umowa zakończy się w przyszłym roku wraz z przejęciem ostatnich 22 maszyn. Nowoczesne lokomotywy wyposażone są w system bezpieczeństwa ETCS.

Wykorzysywane będą na liniach na których 1 stycznia 2025 r. rozpocznie się wyłączna eksploatacja nadzorowana przez ETCS. Będą to głównie trasy Praga – Brno – Budapeszt, Praga – Ostrawa czy Praga – Czeskie Budziejowice – Austria – powiedział wcześniej zastępca ds. transportu pasażerskiego Jiří Ješeta. České dráhy eksploatuje 28 lokomotyw Vectron od firm leasingowych ELL (10) i RSL (17) po dodaniu kolejnej jednostki.

ČD posiada tylko jednego Vectrona: czterosystemową maszynę, która jeździ w barwach Instytutu Kolejnictwa. Maszyny obejmują głównie obsługę linii Berliner Praga – Berlin – Hamburg/Kilonia, słowacki ekspres na odcinku Praga – Staré Město u Uherského Hradiště, ekspres Západní i Krušnohor na odcinkach Praga – Pilzno – Cheb i Cheb – Ústí nad Labe. České dráhy będą również pierwszym klientem Siemensa, który kupi Vectrony do prędkości 230 km/h. Koleje zamówiły 50 takich lokomotyw, które mają wejść do obsługi pasażerów w 2025 roku. Powinny one kursować z jednostkami ComfortJet m.in. na trasach do Hamburga, Grazu i Budapesztu.