Škoda dostarczy dziesięć nowych tramwajów do Bergamo we Włoszech

Škoda dostarczy dziesięć nowych tramwajów do Bergamo we Włoszech

18 maja 2023 | Źródło: Škoda Transportation / zdopravy.cz
PODZIEL SIĘ

Škoda jest częścią stowarzyszenia, które zbuduje nową linię tramwajową w miejscu dawnej linii kolejowej.

Fot. Škoda Group

Škoda Transportation otrzymała kontrakt na dostawę nowych tramwajów do Włoch. Czeski producent jest częścią konsorcjum z włoskimi firmami, które zbudują nową linię tramwajową w Bergamo. 

Do Bergamo trafi łącznie dziesięć nowych tramwajów Škody. Tramwaje mają mieć 32 metry długości i pomieścić około 232 pasażerów.
Oprócz Skody, stowarzyszenie obejmuje również firmy Impresa Milesi geom. Sergio, G.C.F. Generale Costruzioni Ferroviarie, Impresa Edile Stradale Artifoni i Škoda Transportation. Wartość całego kontraktu wynosi 176 milionów euro, co obejmuje budowę linii tramwajowej i dostawę tramwajów. Oczekuje się, że operacje rozpoczną się we wrześniu 2026 roku.

O nowej linii mówi się w Bergamo od 2018 roku, a państwo ma sfinansować znaczną część kontraktu. Linia T2 będzie przebiegać z Bergamo do Villa d'Almè, głównie wzdłuż trasy dawnej kolei Valle Brembana. Wzdłuż linii mieszka łącznie 240 000 mieszkańców. Długość linii wyniesie 11,5 km. Większość odcinka będzie dwutorowa, z wyjątkiem istniejącego tunelu Ramera (Ponteranica) i historycznego mostu Rino (Villa d'Almè).

 

 

Usługi tramwajowe powróciły do Bergamo w 2009 roku, kiedy linia T1 została przywrócona po wielu dziesięcioleciach, z 14 tramwajami AnsaldoBreda. Linia podąża również trasą dawnej linii kolejowej, biegnącej z Bergamo do Albino.
Jest to pierwszy sukces Skody od czasu utworzenia nowego oddziału we Włoszech w zeszłym roku. Do tej pory dostarczyła tramwaje do Włoch tylko raz w 2007 roku, konkretnie do Cagliari na Sardynii.