Grupa Arriva podpisała kontrakt na usługi pasażerskie w Pilzneńskim Kraju w Czechach

Grupa Arriva podpisała kontrakt na usługi pasażerskie w Pilzneńskim Kraju w Czechach

20 maja 2023 | Źródło: Plzeňský kraj / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Grupa Arriva, spółka zależna Kolei Niemieckich (DB), otrzymała w wyniku przetargu prawo do podpisania umowy o wartości 82,5 mln euro na świadczenie usług pasażerskich w Kraju pilzneńskim przez 15 lat.

Grupa Arriva podpisała kontrakt na usługi pasażerskie w Pilzneńskim Kraju w Czechach
Fot. Plzeňský kraj

 

Kraj Pilzneński nadal udziela zamówień w transporcie kolejowym i autobusowym w przetargach nieograniczonych, w tym przypadku procedura ta była również wymuszona warunkami dotacji z Programu Operacyjnego Transport, który wspierał zakup pojazdów do obsługi tej linii.

Na południowej linii P1 kursuje obecnie 9 nowoczesnych niskopodłogowych jednostek elektrycznych RegioPanter w szacie graficznej regionu pilskiego. Jednostki te oferują pasażerom wysokiej jakości usługi, takie jak połączenie wi-fi, gniazdka elektryczne, wygodne siedzenia materiałowe z podłokietnikami, system informacji akustycznej i wizualnej czy przestronną toaletę przystosowaną dla osób na wózkach inwalidzkich. Pasażerowie z dziećmi, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, a także osoby starsze doceniają częściowo niskopodłogowy charakter pojazdów, ponieważ jednostki są eksploatowane od grudnia 2018 roku. Wsiadanie i wysiadanie z tych jednostek na przystankach i stacjach jest zatem bardzo wygodne, nawet tam, gdzie stacje i przystanki nie przeszły jeszcze gruntownej przebudowy.

Udzielenie tego zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego było wymuszone warunkami Programu Operacyjnego Transport. W związku z tym Region ogłosił przetarg na obsługę pociągów.

 

Fot. Grupa Arriva

 

"W procedurze przetargowej otrzymaliśmy w sumie trzy oferty, a mianowicie od przewoźników ARRIVA vlaky, České dráhy i RegioJet. Przewoźnik ARRIVA, spełniając te same wymagania dla wszystkich oferentów, zaoferował pociągi w najkorzystniejszej cenie dla regionu pilzneńskiego, dlatego dziś zawieramy 15-letnią umowę z tym przewoźnikiem" - powiedział Pavel Čížek, zastępca gubernatora ds. transportu.

Nowy przewoźnik przejmie 9 jednostek RegioPanter eksploatowanych na linii P1 od dotychczasowego przewoźnika České dráhy zgodnie z warunkami dotacji Programu Operacyjnego Transport i będzie je nadal eksploatował na tej linii. W odniesieniu do wymagań dotyczących wyposażenia pojazdów kolejowych, nowy przewoźnik wyposaży te pojazdy w mobilną część ETCS do grudnia 2026 r., co jest już uwzględnione w cenie przetargowej. Biorąc pod uwagę, że na linii P1 Południe kursować będą te same pojazdy co obecnie, a rozkład jazdy nie ulegnie znaczącym zmianom, zmiana przewoźnika będzie mało odczuwalna dla zwykłego pasażera. W pociągach nadal będzie obowiązywała przyjazna taryfa Zintegrowanego Transportu Regionu Pilzneńskiego, która umożliwia podróżowanie na prawie wszystkich połączeniach w regionie pilzneńskim na jednym bilecie. W przypadku pracowników i emerytów zatrudnionych w transporcie publicznym w regionie, taryfa pracownicza IDPK będzie uznawana również tutaj.