Porozumienie w sprawie trzeciego EuroDual: Dla BBL Logistik nie ma lepiej dopasowanej lokomotywy

Porozumienie w sprawie trzeciego EuroDual: Dla BBL Logistik nie ma lepiej dopasowanej lokomotywy

24 maja 2023 | Źródło: European Loc Pool AG / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

European Loc Pool (ELP), wiodący dostawca usług leasingu lokomotyw, oraz BBL Logistik GmbH, nowoczesna firma zajmująca się transportem kolejowym i logistyką, ogłaszają nowy kamień milowy. Wraz z długoterminową umową pełnego leasingu trzeciej lokomotywy EuroDual, firmy zacieśniają swoją udaną współpracę.

 

Fot. European Loc Pool AG

 

BBL Logistik eksploatuje lokomotywy na różnych liniach kolejowych, w tym na liniach zelektryfikowanych i niezelektryfikowanych. Dlatego lokomotywa EuroDual doskonale pasuje do operacji, a koncepcja hybrydowa oferuje najlepsze cechy obu światów. Od czasu wprowadzenia pierwszej jednostki w grudniu 2021 r. lokomotywa EuroDual w imponujący sposób udowodniła swoją wszechstronność w BBL Logistik. Przekazanie drugiej lokomotywy zaplanowano na lipiec 2023 r., a zamówienie na trzecią lokomotywę EuroDual zostało potwierdzone symbolicznym uściskiem dłoni podczas targów Transport Logistic w Monachium 10 maja 2023 r.

Jens Ziese, dyrektor zarządzający BBL Logistik GmbH, podkreślił: "Zdecydowaliśmy się na leasing kolejnej lokomotywy EuroDual, ponieważ jesteśmy bardzo zadowoleni z lokomotywy, którą już eksploatujemy. EuroDual nie ma sobie równych pod względem przydatności dla naszej działalności. Jego zdolność do szybkiego dostosowywania się do różnych wymagań operacyjnych czyni go cennym zasobem dla firmy".

BBL Logistik będzie używać EuroDual do transportu materiałów budowlanych, takich jak szyny, tłuczeń i inne materiały.

"Efektywność kosztowa, zrównoważony rozwój, wydajność i elastyczność odegrały decydującą rolę w naszej decyzji dotyczącej lokomotywy EuroDual. W dzisiejszym świecie czynniki te mają ogromne znaczenie, a EuroDual spełnia wszystkie oczekiwania w tym zakresie" - dodaje Thomas Gritzka, dyrektor zarządzający BBL Logistik GmbH.

Partnerstwo między BBL Logistik i European Loc Pool opiera się na głębokim zrozumieniu ich działalności i utorowało drogę do wspólnego sukcesu. Emiel Knarren, dyrektor handlowy European Loc Pool, podkreśla: "Jesteśmy dumni, że możemy wspierać tak wyjątkową firmę jak BBL Logistik. Ich determinacja w pokonywaniu wyzwań i dążenie do innowacji harmonizuje z naszą pozycją pioniera w sektorze wynajmu pojazdów szynowych".

European Loc Pool i BBL Logistik kontynuują rozwój, wdrażając pionierskie rozwiązania w celu optymalizacji operacji kolejowych. Umowa na trzecią lokomotywę EuroDual stanowi znaczący kamień milowy na ich ścieżce rozwoju.

ELP koncentruje się na innowacyjnych sześcioosiowych lokomotywach hybrydowych o mocy do 2,8 MW spalinowych, 9 MW elektrycznych i sile pociągowej 500 kN. Standardowo wszystkie pojazdy są wyposażone w ETCS Baseline 3 do pracy na liniach kategorii 2. Pierwsze lokomotywy ELP EuroDual są eksploatowane w niemieckiej sieci kolejowej od kwietnia 2020 roku. Umożliwiają one eksploatację na liniach zelektryfikowanych i niezelektryfikowanych, a także operacje ostatniej mili i manewrowe. Wszystkie podwójne lokomotywy są wyposażone w zdalne sterowanie radiowe.

Od połowy 2023 r. druga generacja podwójnych lokomotyw ELP, Euro9000, będzie używana jako hybrydowa wielosystemowa lokomotywa elektryczna we wszystkich europejskich korytarzach. Jako "klient początkowy", European Loc Pool zamówił pierwsze dziesięć lokomotyw Euro9000 od Stadlera w maju 2019 roku. Pierwsza wersja, z silnikiem wysokoprężnym o mocy 1,9 MW i 9 MW mocy elektrycznej oraz siłą pociągową 500 kN, będzie używana w Niemczech, Austrii, Holandii, Włoszech, Belgii i Szwajcarii. Następnie obszar działania lokomotywy zostanie rozszerzony na inne kraje i korytarze.

 

European Loc Pool (ELP) jest wiodącym dostawcą innowacyjnych usług leasingu i utrzymania lokomotyw z siedzibą w Frauenfeld w Szwajcarii. Oferowane przez nią pakiety kompleksowych usług leasingowych obejmują nowoczesne, sześcioosiowe lokomotywy hybrydowe, które można dostosować do konkretnych potrzeb klientów. Od momentu powstania w maju 2018 r. ELP obsługuje ponad 30 operatorów w pięciu krajach. Oprócz leasingu lokomotyw, ELP oferuje również usługi serwisowe dla szerokiej gamy lokomotyw.

BBL Logistik GmbH to firma zajmująca się transportem kolejowym z siedzibą w Hanowerze, oddziałami w Passau, Muhlheim an der Ruhr i Frankfurcie nad Menem oraz warsztatem w Oebisfelde. Firma specjalizuje się w logistycznym zaopatrzeniu i usuwaniu kolejowych placów budowy, a także w transporcie materiałów do budowy torów, maszyn do budowy torów i różnych innych towarów.