CAF produkuje nowe jednostki Oxygen dla kolei francuskich

CAF produkuje nowe jednostki Oxygen dla kolei francuskich

26 maja 2023 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Nowe jednostki mają zacząć kursować w 2025 roku. 

CAF produkuje nowe jednostki Oxygen dla kolei francuskich
Fot. zdopravy.cz/CAF

 

Pasażerowie we Francji mają okazję przekonać się, jak podróżowanie pociągami na liniach dalekobieżnych kategorii Intercités zacznie się zmieniać w nadchodzących latach.

 

Fot. Zdopravy 

 

Na targach w Limoges przewoźnik zaprezentował część jednostki Oxygen, której producentem jest hiszpańska firma CAF. Od jesieni 2025 roku jednostki te mają kursować na liniach Paryż – Orlean – Limoges – Tuluza oraz Paryż – Clermont-Ferrand. Oprócz nowych taboru następuje również gruntowna modernizacja tych linii, które mają przyspieszyć podróżowanie pociągów poza korytarzami dużych prędkości.

 

Fot. Zdopravy 

 

Nowe jednostki zaoferują pojemność 420 miejsc (317 miejsc w II klasie i 103 w I klasie), czyli o 20 miejsc więcej niż dotychczas, gdy na tych liniach kursowały klasyczne składy typu Corail. Łącznie na modernizację torów ma trafić 800 mln euro, inne pieniądze trafią też na rozbudowę zaplecza utrzymaniowego. Jak poinformował przewoźnik, pierwsze testy dynamiczne nowych jednostek już się rozpoczynają.

 

Fot. Zdopravy 

 

Dostawa 28 zestawów jest warta 700 mln euro. Zamówienie zawiera opcję na kolejne 75 sztuk. Pojadą z prędkością do 200 kilometrów na godzinę, w każdym znajdzie się miejsce na dziesięć rowerów. CAF produkuje pociągi we francuskiej fabryce w Bagnères-de-Bigorre iw Besain w Hiszpanii. Jednocześnie obiecał zainwestować kolejne 30 mln euro w fabrykę we Francji i zatrudnić 250 osób.