Pierwsza prezentacja nowych lokalnych pociągów ÖBB dla Tyrolu

Pierwsza prezentacja nowych lokalnych pociągów ÖBB dla Tyrolu

29 maja 2023 | Źródło: ÖBB / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Nowe lokalne pociągi Cityjet Desiro ML (MainLine) będą kursować dla VVT w Tyrolu na trasie między Innsbruckiem a Kufstein od początku października 2023 roku. Stopniowo operacje będą rozszerzane na linię między Landeck i Innsbruckiem, a od czerwca 2024 r. między Wörgl i Salzburgiem. Obecnie nadwozia znajdują się w fabryce ÖBB Train Tech w Jedlersdorf w Wiedniu - gdzie sfinalizowano projekt zewnętrzny nowej floty Cityjet dla Tyrolu.

 

Fot. ÖBB/Daniel Willinger

 

ÖBB i prowincja Tyrol po raz pierwszy zaprezentowały nowe pociągi, dając tym samym przedsmak tego, czego pasażerowie w Tyrolu mogą oczekiwać od jesieni. Szczególną cechą nowych pociągów jest to, że przy długości 100 metrów są one najdłuższymi pociągami lokalnymi w Tyrolu, a tym samym oferują łącznie 290 miejsc siedzących. Zanim pociągi trafią do eksploatacji, w fabryce konieczne jest jeszcze wykonanie szeregu prac. Pierwszy z 20 pojazdów zostanie ukończony w tym roku. Zostaną one przeniesione do Tyrolu w sierpniu i będą wykorzystywane do celów szkoleniowych do czasu rozpoczęcia obsługi pasażerów w październiku.

Sprawdzony typ pojazdu z nowoczesnymi funkcjami

Pociągi podmiejskie Siemens Desiro ML jeżdżą po torach dla ÖBB od 2015 roku i od tego czasu z powodzeniem się sprawdziły. Początkowo głównie w regionie wschodnim, od 2021 r. jeżdżą również po drogach w zachodniej Austrii.

 

Fot. ÖBB/Daniel Willinger

 

Werner Dilitz, kierownik regionalny Tyrol w ÖBB-Personenverkehr AG: "Dzięki Cityjet Desiro ML lokalna flota transportowa w Tyrolu będzie miała najnowocześniejsze pociągi. Na przykład osoby dojeżdżające do pracy mogą korzystać z dostępnej sieci WLAN, aby pracować w pociągu lub po prostu ładować telefon komórkowy przez złącze USB. Dzięki większej liczbie miejsc na rowery, pasażerowie uprawiający sport również zyskają na wartości."

René Zumtobel, regionalny radny ds. mobilności w Tyrolu: "Miałem już okazję zobaczyć nowe zestawy w Vorarlbergu na początku roku i naprawdę nie mogę się doczekać ich dostawy. Dzięki nim oferujemy więcej przestrzeni i komfortu, a tym samym ulepszamy całą ofertę transportu publicznego w Tyrolu pod względem ilości i jakości. Jakość jest jednym z najważniejszych filarów transportu publicznego - dzięki wygodnym, najnowocześniejszym pojazdom, które mogą przewozić więcej pasażerów, wnosimy dalszy wkład w zmianę mobilności w Tyrolu".