Międzynarodowy terminal pasażerski Rail Baltica Pärnu otrzymał pozwolenie na budowę (video)

Międzynarodowy terminal pasażerski Rail Baltica Pärnu otrzymał pozwolenie na budowę (video)

30 maja 2023 | Źródło: Rail Baltica /Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W dniu 29 maja 2023 r. władze estońskiego miasta Pärnu (Parnawa) podjęły decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę międzynarodowego terminalu pasażerskiego Rail Baltica Pärnu.

 

Międzynarodowy terminal pasażerski Rail Baltica Pärnu. Wizualizacja Rail Baltica

 

"Zrobiliśmy kolejny krok, aby zapewnić Parnawie szybkie połączenia ze stolicą i resztą świata. Niedawno wydane pozwolenie na budowę pozwala nam rozpocząć prace budowlane nowego terminalu kolejowego w Parnawie, z którego ludzie będą mogli podróżować do Tallina w 40 minut, a do stolicy Łotwy, Rygi, w zaledwie godzinę po kilku latach. Parnawa odzyska utracone niegdyś połączenia z Tallinem i Rygą, ale w zupełnie innej jakości: nowa i nowoczesna kolej o europejskim standardzie będzie miała znacznie większą prędkość niż powolna kolej zbudowana w połowie XX wieku, która została zamknięta", powiedział Romek Kosenkranius, burmistrz Parnawy.

Burmistrz dodał, że budowa drogi dojazdowej do terminalu pasażerskiego rozpoczęła się już w tym roku, a do końca roku szczegółowy plan nowego terminalu towarowego Rail Baltica Pärnu w rejonie ulicy Niidu powinien zostać ukończony w ramach Rail Baltica. "Dokładamy wszelkich starań, aby budowa Rail Baltica przebiegała sprawnie, a Parnawa będzie miała szybkie połączenie kolejowe z Tallinem i innymi europejskimi stolicami do końca tej dekady" - powiedział Kosenkranius.

 

Międzynarodowy terminal pasażerski Rail Baltica Pärnu. Wizualizacja Rail Baltica

 

Pozwolenie na budowę zostało wydane dla budynku terminalu, otaczających go terenów zewnętrznych, parkingów, dróg dojazdowych i sieci uzbrojenia terenu. Obecnie na terenie nieruchomości Lao Street T2 trwa już budowa drogi dojazdowej do I fazy terminalu pasażerskiego w Parnawie. W najbliższej przyszłości planowane jest również wykonanie przyłączy elektrycznych.

Według Anvara Salometsa, dyrektora generalnego Rail Baltic Estonia, odpowiedzialnego za rozwój estońskiej głównej linii Rail Baltica, przygotowania do budowy terminalu w Parnawie trwają już od dłuższego czasu, a wydanie pozwolenia na budowę pozwala na ogłoszenie przetargu na budowę w 2024 roku. Szacowany koszt budowy terminalu i związanej z nim infrastruktury może wynieść nawet 45 mln euro.

 

Międzynarodowy terminal pasażerski Rail Baltica Pärnu. Wizualizacja Rail Baltica

 

Budynek terminalu został zaprojektowany nad linią kolejową i peronami i jest połączony galeriami, które zapewniają pasażerom doskonałe widoki i komfort w niesprzyjających warunkach pogodowych. Budynek uwzględnia klasyczne potrzeby terminalu, takie jak poczekalnie, kasy biletowe i lokale gastronomiczne. Terminal będzie posiadał poczekalnię z 90 miejscami siedzącymi, a także kawiarnię, punkty informacyjne i inne niezbędne przestrzenie do obsługi pasażerów. Otoczenie terminalu obejmuje przystanki dla różnych autobusów, parking dla rowerów, postoje taksówek, parking dla 150 samochodów, a także miejsca do ładowania pojazdów elektrycznych oraz połączenia dla pieszych i rowerzystów.

Międzynarodowy terminal pasażerski Rail Baltica będzie zlokalizowany około 4 km od centrum Parnawy, w rejonie Papiniidu, pomiędzy Via Baltica a rzeką Parnawą. Koncepcja architektoniczna terminalu pasażerskiego powstała w wyniku międzynarodowego konkursu architektonicznego, na który wpłynęło 31 zgłoszeń. Zwycięski projekt, nazwany "Water Strider", został stworzony przez Indrek Allmann, Jaan Jagomägi, Gunnar Kurusk, Tanno Tammesson i Holden Vides z biura architektonicznego Pluss OÜ. Prace projektowe zostały również przeprowadzone przez Pluss OÜ.

Budowa międzynarodowego terminalu pasażerskiego Rail Baltica Pärnu jest finansowana w 85% z funduszy Unii Europejskiej.

 

Międzynarodowy terminal pasażerski Rail Baltica Pärnu. Wizualizacja Rail Baltica