Od czerwca pociągi pojadą odnowionym mostem w Tomaszowie Mazowieckim

Od czerwca pociągi pojadą odnowionym mostem w Tomaszowie Mazowieckim

01 czerwca 2023 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Od 11 czerwca br. pociągi na trasie Łódź - Drzewica pojadą po nowym moście nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim. Wykonawca zdemontował starą przeprawę, w miejsce której ustawił nową, stalową konstrukcję. Będą sprawne połączenia dalekobieżne m.in. Poznań - Kraków, Gdynia - Łódź - Kraków oraz regionalne Łódź - Drzewica. Zadanie realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o wartości ok 15 mln zł ze środków budżetowych.

 

Fot. PKP PLK

 

W Tomaszowie Mazowieckim nad rzeką Pilicą zakończył się montaż nowej konstrukcji mostu – po wcześniejszym wzmocnieniu filarów i przyczółków. W miejsce starej przeprawy specjalistyczny dźwig ustawił trzy nowe przęsła stalowe – każde o długości około 55 metrów i wadze 170 ton. Obecnie układany jest nowy tor i wywieszana sieć trakcyjna. Wszystkie prace zakończą się do sierpnia br.

Od 11 czerwca pociągi wrócą na odcinek Tomaszów Mazowiecki - Drzewica

W związku z demontażem mostu i posadowieniem nowej konstrukcji, w okresie od 5 maja do 10 czerwca obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi ŁKA. Zakończenie prac umożliwi powrót pociągów przez most na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Drzewica. Informacje o kursowaniu pociągów zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy. Są dostępne na stronach przewoźników i www.portalpasazera.pl.

 

Fot. PKP PLK

 

Lepsze przejazdy w centralnej Polsce

Inwestycja pozwoli na podniesienie na moście prędkości pociągów pasażerskich do 120 km/h (obecnie 100 km/h) i towarowych do 100 km/h (obecnie 80 km/h). Realizacja zadania zapewni sprawne i bezpieczniejsze przejazdy pociągów na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Radzice. Codziennie kursują tędy składy pasażerskie i towarowe. Nowy obiekt zapewni sprawne połączenia dalekobieżne m.in. Poznań - Kraków, Gdynia - Łódź - Kraków oraz regionalne Łódź - Drzewica.

Przeprawę nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim stanowią dwa mosty. Jeden z nich na linii Łódź przez Tomaszów Maz. w stronę Opoczna i Skarżyska-Kamiennej (nr 25) został wyremontowany w 2015 roku. Obecnie budowana konstrukcja powstaje na równoległej linii z Tomaszowa Maz. w kierunku Centralnej Magistrali Kolejowej oraz Radomia (nr 22).

 

Fot. PKP PLK