Keolis wybrany przez Île-de-France Mobilités do obsługi zautomatyzowanych linii metra w Paryżu

Keolis wybrany przez Île-de-France Mobilités do obsługi zautomatyzowanych linii metra w Paryżu

02 czerwca 2023 | Źródło: Keolis / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W dniu 30 maja 2023 r. zarząd Île-de-France Mobilités, organu ds. transportu dla regionu Île-de-France, zatwierdził uchwałę o przyznaniu Keolis kontraktu na obsługę linii metra 16 i 17.Są to pierwsze linie metra w Île-de-France (poza usługami lotniskowymi), których obsługa została powierzona firmie wyłonionej w drodze przetargu. Po raz pierwszy Keolis będzie mógł wykorzystać swoje doświadczenie w obsłudze automatycznych systemów metra do zaspokajania codziennych potrzeb transportowych mieszkańców Île-de-France, przy bardzo wymagających zobowiązaniach w zakresie jakości usług.

 

Fot. Alstom

 

Ambicją firmy jest, aby system metra Île-de-France osiągnął najwyższe międzynarodowe standardy, takie jak te oferowane przez najnowocześniejsze zautomatyzowane systemy metra obsługiwane przez Keolis w Doha, Dubaju i Szanghaju.

Aby osiągnąć skok jakościowy oczekiwany przez Île-de-France Mobilités, Keolis zwróci się do wiodących partnerów w swoich dziedzinach, takich jak Klépierre, europejski lider w dziedzinie centrów handlowych, oraz start-upów oferujących zaawansowane innowacje.

Umowa obejmuje obsługę linii metra Île-de-France 16 i 17, które wejdą do eksploatacji w październiku 2026 r., w tym obsługę usług transportowych, witanie pasażerów, dostarczanie informacji dla podróżnych oraz utrzymanie taboru i stacji. Keolis będzie również odpowiedzialny za zarządzanie stacją Saint-Denis Pleyel od czerwca 2024 roku, która będzie przyjmować pasażerów podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

"Jesteśmy zaszczyceni i dumni z zaufania, jakim obdarzyła nas firma Île-de-France Mobilités, wybierając nas do obsługi linii 16 i 17 sieci metra Îlede-France. Ten ważny kontrakt stanowi znaczący krok naprzód na naszej drodze w Île-de-France i odzwierciedla nasze uznane doświadczenie w obsłudze zautomatyzowanych systemów metra. Zespoły Keolis chętnie podejmą wyzwanie wraz z Île-de-France Mobilités i zaoferują pasażerom nowe doświadczenie: system metra XXI wieku, bardziej wydajny, lepiej połączony i bardziej ludzki. " - mówi Marie-Ange Debon, prezes Grupy Keolis

Linie, które zmienią codzienne życie mieszkańców Île-de-France

Linia 16 będzie zatrzymywać się na 10 stacjach między Saint-Denis Pleyel i Noisy-Champs, a czas podróży nie przekroczy 30 minut. Zapewni ona usługi w miastach, które są obecnie słabo obsługiwane przez transport publiczny, takich jak Clichy-sous-Bois i Montfermeil, i będzie kursować między kluczowymi węzłami regionu stołecznego, w tym kampusem uniwersyteckim Descartes i Saint-Denis. Dzieli ona odcinek o długości 6,4 km z linią 17, łącząc stacje Saint-Denis Pleyel, La Courneuve Six-Routes i Le Bourget RER, wraz z centrum operacyjnym zlokalizowanym w Aulnay-sous-Bois i Gonesse. Oczekuje się, że po ukończeniu będzie przewozić 200 000 pasażerów dziennie.

Linia 17 będzie obsługiwać dziewięć stacji między Saint-Denis Pleyel i Mesnil-Amelot w czasie poniżej 25 minut. Usługa ułatwi codzienne życie prawie 565 000 mieszkańców, a docelowo każdego dnia będzie z niej korzystać do 60 000 pasażerów. Linia 17 przyczyni się do rozwoju głównych ośrodków gospodarczych w Île-de-France, takich jak obszar Saint-Denis Pleyel, centrum wystawowe Paris Nord Villepinte i Paris-Le Bourget. Usprawni codzienne podróże pasażerów, umożliwiając dotarcie na lotnisko Paryż-Charles de Gaulle w mniej niż 20 minut, a nie 45 minut jak obecnie. Będzie ona dobrze skomunikowana z innymi liniami metra (14, 15 i 16), radialnymi liniami kolejowymi RER B i D oraz liniami tramwajowymi T1 i T11 Express.

Keolis, pionier i światowy lider w dziedzinie automatycznych systemów metra

W tym roku Keolis obchodzi 40. rocznicę uruchomienia pierwszego automatycznego systemu metra na świecie, w Lille w 1983 roku. Od tego czasu doświadczenie Keolis w obsłudze tego środka transportu stale rośnie na całym świecie. Obecnie Keolis obsługuje około tuzina automatycznych systemów metra, w tym najdłuższy na świecie w Dubaju i londyński Docklands Light Railway. Keolis nadal uruchamia również nowe zautomatyzowane linie, w tym zmodernizowaną linię B w Lyonie (otwartą w czerwcu 2022 r.) i linię b w Rennes (otwartą we wrześniu 2022 r.). Z 280 km linii w eksploatacji lub w budowie, Keolis jest wiodącym na świecie operatorem zautomatyzowanych systemów metra.

Keolis w Île-de-France

Działając we wszystkich społecznościach regionu paryskiego, Keolis zarządza 400 liniami autobusowymi, usługami transportowymi na żądanie i transportem dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej za pośrednictwem 27 spółek zależnych zatrudniających 5000 osób. Keolis jest już operatorem pięciu sieci kolejowych Île-de-France, które działają lub przygotowują się do uruchomienia: T9, T11 Express, T12 Express, T13 Express i CDG Express.

Jako lokalny partner Île-de-France Mobilités, Keolis ściśle współpracuje ze wszystkimi interesariuszami w ekosystemie transportowym regionu stołecznego. Podejście to łączy się z dogłębną wiedzą na temat mobilności i stylu życia w Île-de-France dzięki obserwatorium Keoscopie.