PKP Intercity zapewni więcej pociągów na długi weekend

PKP Intercity zapewni więcej pociągów na długi weekend

05 czerwca 2023 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

Długi weekend to czas podróży dla wielu Polaków, którzy jako środek transportu coraz częściej wybierają kolej. Na weekendowy wypad nad morze czy na Mazury można dziś komfortowo pojechać pociągiem. Szeroka oferta PKP Intercity, zostanie w okresie „czerwcówki” wzmocniona dodatkowymi składami. 

 

Fot. PKP Intercity

 

Dodatkowe pociągi na najpopularniejszych trasach

PKP Intercity na okres długiego weekendu czerwcowego zapewni dodatkowe połączenia z największymi ośrodkami turystycznymi. Warszawiacy nad morze dojadą m.in. dodatkowym pociągiem EIC 1508/9, który zapewni komfortową podróż do Gdyni. Mieszkańcy Mazowsza mogą również liczyć na pociąg Mazury-BIS, który kursować będzie w okresie „czerwcówki” na trasie Warszawa – Olsztyn. Z kolei na trasie Poznań – Gdynia w okresie długiego weekendu czerwcowego pojawi się pociąg Bałtyk-BIS. Na wzmocnieniach skorzystają także Krakowianie. IC Boznańska 10 czerwca kursować będzie w wydłużonej relacji Kraków – Gdynia. 8 czerwca przewoźnik uruchomi także dodatkowy pociąg EIC 5318/9, który w ekspresowym tempie dowiezie mieszkańców Gdyni do Krakowa. Stolicę Małopolski z Warszawą 11 czerwca połączy natomiast dodatkowy skład EIC 3150/1. PKP Intercity zapewni komfortowy powrót znad Bałtyku także Wrocławianom. Ich podróż 11 czerwca wzmocni skład Heweliusz-BIS. Nad polskie morze mieszkańcy Łodzi dojadą pociągiem IC Zosia, który w okresie długiego weekendu kursować będzie na wydłużonej trasie Łódź – Trójmiasto. PKP Intercity stale monitoruje stan sprzedaży biletów na uruchamiane połączenia i na bieżąco planuje wzmocnienia składów stałego kursowania, przewidzianych w rozkładzie jazdy, w ramach swoich możliwości technicznych.

Rekordowy maj dla PKP Intercity

Po tym, jak w 2022 roku z usług narodowego przewoźnika skorzystało 59 mln osób, przyczyniając się do najlepszego wyniku przewozowego w historii spółki, PKP Intercity nie zwalnia tempa i ponownie może pochwalić się bardzo wysoką frekwencją. W maju pociągami narodowego przewoźnika podróżowało blisko 5,9 mln pasażerów, to o 600 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Od stycznia 2023 roku do pociągów PKP Intercity wsiadło już 25 mln pasażerów. Tak wysokie wyniki jasno pokazują, że spółka ponownie ma szansę ustanowić rekord frekwencji.

Tanie podróże z bliskimi

Na długi weekend najlepiej wyjechać z przyjaciółmi lub rodziną. Niską cenę biletów gwarantuje promocja „Taniej z bliskimi”. Aby z niej skorzystać wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Co istotne, oferta łączy się z ulgami ustawowymi i obowiązuje w pociągach kategorii TLK oraz IC w relacjach krajowych. Należy jednak pamiętać, że aby skorzystać z oferty bilety należy kupić najpóźniej 1 dzień przed wyjazdem.

Planując rodzinną podróż połączeniami ekspresowymi EIC oraz EIP warto skorzystać z oferty „Bilet Rodzinny”. Promocja obejmuje 30% zniżki na bilety i obowiązuje w grupach od 2 do 5 osób, w tym z dzieckiem, które nie ukończyło 16 lat.

We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30% rabatu podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną).

Podróżując z dziećmi warto pamiętać o tym, że dzieci poniżej 4. roku życia, w wagonach 2. klasy podróżują za darmo. Wystarczy jedynie pobrać dla nich bilet z tą ulgą. Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% - na podstawie legitymacji szkolnej.

Zniżki dla seniorów i studentów

Podróże z PKP Intercity to ekonomiczna alternatywa dla studentów, którzy podróżując z ważną legitymacją mają prawo do ulgi ustawowej w wysokości 51%. Ulgę studencką można dodatkowo połączyć z innymi promocjami, które przewidują taką możliwość.

Wyjazdy z narodowym przewoźnikiem są przystępne także dla seniorów. „Bilet Seniora” to stała oferta tańszych przejazdów dla każdego, kto ukończył 60 lat. Zniżka 30% obowiązuje na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty. Emeryci i renciści, bez względu na wiek mają także prawo do dwóch przejazdów w roku z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.

Łatwo dostępne bilety

Bilety na czerwcowe podróże można zakupić w kasach biletowych, w biletomatach lub videomatach, na stronie przewoźnika, w aplikacji mobilnej PKP Intercity lub na jednej z platform: KOLEO oraz na stronie koleo.pl, a także w aplikacji mPay oraz serwisach e-podróżnik i Blikom. Podróżni korzystający z aplikacji Jakdojade mogą również skorzystać z funkcji przekierowania na stronę internetową PKP Intercity.

Istotne informacje dla podróżnych

Przed podróżą warto być na dworcu wcześniej, szczególnie jeśli nie znamy dobrze jego topografii. Docierając na dworzec wcześniej i zwracając uwagę na komunikaty głosowe, będziemy mieli pewność, że bezproblemowo dotrzemy na pociąg. W związku z pracami modernizacyjnymi, PKP Intercity zwraca uwagę, by sprawdzać trasę danego pociągu i zawczasu zaplanować sobie rezerwę czasową na potrzebne przesiadki do komunikacji miejskiej. W szczególności pasażerowie podróżujący z i do Warszawy powinni zwrócić uwagę na zmiany w obrębie warszawskiej aglomeracji.

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.) oraz nr +48 22 473 35 31 (dla osób, które zawarły umowę z PKP Intercity).