RegioJet podaje rekordowe liczby. Zwiększył przychody a pasażerów było prawie 11 milionów

RegioJet podaje rekordowe liczby. Zwiększył przychody a pasażerów było prawie 11 milionów

06 czerwca 2023 | Źródło: RegioJet / zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Właściciel Radim Jančura określił transport kolejowy jako główny czynnik wpływający na wyniki.

 

Fot. RegioJet

 

Według ogłoszonych dziś danych, RegioJet otrząsnął się z zeszłorocznego kryzysu związanego z pandemią. Firma odnotowała powrót do zysków, przy rekordowych przychodach i liczbie pasażerów.


Żółte pociągi i autobusy przewiozły łącznie prawie 11 milionów pasażerów, z czego siedem milionów w pociągach (wzrost o 40% rok do roku). Autobusy przewiozły 3,8 miliona pasażerów (wzrost o 54% rok do roku). Całkowite przychody zarówno części kolejowej, jak i autobusowej osiągnęły w ubiegłym roku 2,8 mld CZK (2,1 mld CZK rok wcześniej), a zysk brutto wyniósł 126 mln CZK (17 mln CZK straty rok wcześniej).


"Ogólne wyniki ekonomiczne za 2022 rok okazały się bardzo dobre. Odnotowaliśmy wzrost rok do roku, a także osiągnęliśmy lepsze wyniki w porównaniu z udanym 2019 rokiem. Dzięki nowym liniom, na przykład w regionie Ústí nad Labem lub linii z Brna do Ostrawy i Bohumina, nasze obroty wzrosły. Covid nas nie zatrzymał" - powiedział Radim Jančura, właściciel firmy.

Opisał on transport kolejowy jako główną siłę napędową wyników. Najbardziej wzrosła linia Praga - Brno - Wiedeń - Budapeszt, z której skorzystało 650 000 osób (wzrost o 150% rok do roku). Absolutnie najsilniejsza jest północna linia Praga - Ostrawa - Koszyce, z której w ubiegłym roku skorzystało 2,6 mln pasażerów (wzrost o 10% rok do roku).

Łącznie w ubiegłym roku z linii IC RegioJet skorzystało prawie pięć milionów pasażerów (o 28% więcej niż w 2021 r.). Średni wskaźnik obłożenia pociągów w całym ubiegłym roku wyniósł 85%.


Spółka odnotowała w ubiegłym roku 1,9 mln pasażerów (o 55% więcej rok do roku) na szybkich liniach R23 i R8, które RegioJet obsługuje w regionie Ústí nad Labem oraz na trasie Brno - Ostrawa - Bohumín.


Na sezonowej linii kolejowej do Chorwacji RegioJet przewiózł 100 000 pasażerów w 2022 r., kiedy linia działała trzeci rok z rzędu.
Z drugiej strony spółka musiała radzić sobie z rosnącymi kosztami, głównie cenami energii elektrycznej, kosztami pracy i stopami procentowymi. "Gwałtownie wzrosły również koszty podstawowych materiałów do naprawy i konserwacji sprzętu kolejowego" - dodał dyrektor finansowy RegioJet, Petr Kohoutek.


Według zarządu RegioJet, wyniki finansowe pozwalają na dalsze inwestycje w nowe wagony i lokomotywy, a także wejście na nowe linie. "Oprócz wagonów Astra i siedmiu jednostek PESA przeznaczonych do operacji w regionie Ústí nad Labem, kupujemy 13 kolejnych lokomotyw TRAXX MS3, które zostaną wprowadzone do eksploatacji w przyszłym roku. Zakup ten rozszerza naszą flotę lokomotyw do 35 lokomotyw wielosystemowych. Spośród nich 31 należy do najnowszej generacji TRAXX MS3, których zaletą jest niższe zużycie energii" - powiedział Kohoutek.