Koleje Kazachstanu, Azerbejdżanu i Gruzji łączą siły w celu rozwoju korytarza TMTM

Koleje Kazachstanu, Azerbejdżanu i Gruzji łączą siły w celu rozwoju korytarza TMTM

29 czerwca 2023 | Źródło: Koleje Kazachstańskie / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W dniu 23 czerwca 2023 r., w ramach oficjalnej wizyty szefa rządu Republiki Kazachstanu A. Smailova w Gruzji, JSC NC Kazachstan Temir Zholy (Koleje Kazachstańskie) i JSC Georgian Railway (koleje Gruzińskie) podpisały trójstronne porozumienie w sprawie podstawowych zasad utworzenia i funkcjonowania spółki joint venture (JV) w celu rozwoju Trans-Caspian International Transport Route (TMTM), znanej również jako Trans-Caspian East-West Middle Corridor Initiative, która łączy Chiny z krajami europejskimi przez Kazachstan, obszar Morza Kaspijskiego, Azerbejdżan, Gruzję i Turcję. Poprzedniego dnia w Baku dokument ten został podpisany z CJSC Azerbaijan Railways (Koleje Azerbejdżańskie).

 

Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Umowa ma na celu uwolnienie pełnego potencjału TMTM w celu przyspieszenia transportu towarowego, w tym opracowania ujednoliconych taryf. Dokument opiera się na porozumieniach w sprawie wspólnych działań na trasie osiągniętych przez partnerów 4 maja 2023 r. w Tbilisi.

Umowa określa główne zasady współpracy między uczestnikami oraz warunki funkcjonowania spółki joint venture, która zostanie utworzona w Międzynarodowym Centrum Finansowym w Astanie (AIFC) do końca 2023 r. Opracowano mapę drogową w celu opracowania otwarcia, rejestracji i funkcjonowania spółki joint venture. Ponadto Kazachstan i Azerbejdżan podpisały umowy w sprawie cyfryzacji TMTM  i ułożenia światłowodowej linii komunikacyjnej wzdłuż dna Morza Kaspijskiego.

 

Podpisanie porozumienie przez Koleje Gruzińskie i Kolej Kazachstańskie. Fot. Koleje Kazachstańskie

 

Według danych udostępnionych przez rząd Kazachstanu wielkość ruchu na TITR w minionym okresie 2023 r. przekroczyła 1 mln ton, co stanowi wzrost o 64% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Aby usunąć wąskie gardła na kazachstańskiej części trasy, budowany jest drugi tor na odcinku Dostyk-Moynty, hub kontenerowy w porcie Aktau i obwodnica stacji Ałmaty. Czas tranzytu przez Kazachstan został skrócony z 12 dni do 6 dni, a do końca 2023 r. planowane jest skrócenie tego czasu do 5 dni.

Transport ładunku korytarzem East-West Midstream trwał wcześniej 53 dni, ale obecnie wymaga od 18 do 23 dni. Planuje się, że funkcjonowania spółki joint venture pozwoli skróceniei czasu dostawy do nie więcej niż 18 dni w 2023 r. a w perspektywie krótkoterminowej do 10-15 dni .