Grupa ÖBB Rail Cargo przenosi 200 000 ton odpadów na kolej

Grupa ÖBB Rail Cargo przenosi 200 000 ton odpadów na kolej

11 września 2023 | Źródło: ÖBB Rail Cargo Group/Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zmieniona ustawa o gospodarce odpadami ("AWG", skrót od niemieckojęzycznej nazwy "Abfallwirtschaftsgesetz") obowiązuje w Austrii od początku roku - oferując ogromny potencjał w zakresie ochrony klimatu, a także przyjaznego dla środowiska transportu odpadów koleją. Transport odpadów o łącznej wadze ponad dziesięciu ton musi odbywać się koleją, jeśli odległość przewozu przekracza 300 km.

 

Fot. ÖBB Rail Cargo Group

 

W ścisłej współpracy z nowymi i obecnymi klientami, Rail Cargo Group (RCG) opracowało już szereg koncepcji logistycznych, które odnoszą sukces zarówno pod względem operacyjnym, jak i ekonomicznym. Liczne umowy zostały podpisane i wdrożone do realizacji, a wstępny bilans pokazuje: 200 000 ton, które wcześniej były transportowane ciężarówkami, są teraz przenoszone na kolej przez AWG. Odpowiada to ponad 11 400 przejazdom ciężarówek* - gdyby pojazdy ustawiły się w kolejce od Wiednia, na autostradzie utworzyłby się 200-kilometrowy korek aż do Grazu. Uniknięcie takich przejazdów oznacza zatem nieobliczalne korzyści dla środowiska.

Liczy się każdy transport

RCG posiada już wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu odpadami i oferuje wydajne rozwiązania logistyczne zarówno nowym, jak i istniejącym klientom, zarówno w Austrii, jak i poza jej granicami. Trzy przykłady:

  • Firma zajmująca się utylizacją odpadów böhler Abfall GmbH, w połączeniu z koncepcją logistyki kolejowej od RCG, wygrała przetarg ogłoszony przez Vorarlberg Environmental Association na transport osadów ściekowych. Mówiąc dokładniej, każdego roku do Dolnej Austrii transportowanych jest do 12 000 ton osadów ściekowych.
  • Ustawa o gospodarce odpadami ma również zastosowanie do międzynarodowego importu, eksportu i ruchu tranzytowego. Dla włoskiej firmy DIFE, RCG transportuje rocznie 5000 ton odpadów komunalnych z Włoch do Holandii w celu ich termicznej utylizacji - przejeżdżając przez Austrię na prawie 1600 kilometrach linii kolejowej.
  • LINZ AG jest długoletnim klientem RCG. Od początku roku - oprócz rocznej ilości 78 000 ton - RCG transportuje dodatkowo 7 500 ton odpadów komunalnych rocznie z Graz do Linz.

Połączenia kolejowe i punkty przeładunkowe przyspieszają relokację.

Wreszcie, temat punktów przeładunkowych i prywatnych bocznic stał się przedmiotem zainteresowania ÖBB-Infrastruktur AG. W obecnym planie ramowym przeznaczono dodatkowe 4 miliony euro rocznie na modernizację i rozbudowę punktów przeładunkowych i prywatnych bocznic. W ten sposób można stworzyć niezbędne warunki infrastrukturalne i uczynić przejście na kolej jeszcze bardziej atrakcyjnym dla przyszłych partnerów. Zwiększone wykorzystanie połączeń kolejowych przez firmy jest kolejnym kluczem do osiągnięcia celów klimatycznych Austrii.

Niedawno uruchomiono czwartą linię kolejową w Dolnej Austrii dla dużego klienta. W 2022 r. bocznica Fliegerhorst Brumowski/Langenlebarn została w pełni odnowiona           i ponownie uruchomiona wraz z austriackimi siłami zbrojnymi, a bocznica została zbudowana w porcie Freudenau w Wiedniu we współpracy z firmą Bau Beton. Obecnie planowanych jest około pięciu nowych lub istniejących bocznic, które wymagają renowacji, a także osiem modernizacji stanowisk przeładunkowych.