Ukrzaliznycia i Fundacja Howarda Buffetta stworzyły pierwszy na świecie Food Train

Ukrzaliznycia i Fundacja Howarda Buffetta stworzyły pierwszy na świecie Food Train

28 września 2023 | Źródło: Ukrzaliznycia / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Ukrzaliznycia i Fundacja Howarda Buffetta stworzyły pierwszy na świecie Food Train, autonomiczny "pociąg kuchenny", który sprawi, że ukraińskie miasta będą odporne na przerwy w dostawie prądu i przyjedzie do nieokupowanych regionów.

 

 

Ukrzaliznycia i Fundacja Howarda Buffetta stworzyły pierwszy na świecie Food Train
Fot. Ukrzaliznycia

 

Biorąc pod uwagę doświadczenia z kursów na terytoria okupowane i przerwy w dostawach prądu w miastach w Ukrainie, na początku roku kolej rozpoczęła przygotowania do zimy 2023/2024. We współpracy z amerykańskim filantropem Howardem Buffettem, który podróżował pociągami Ukrzaliznyci przez obwody charkowski, doniecki, mikołajowski i chersoński, narodził się projekt budowy pociągu, który pozwoliłby Ukraińcom na autonomiczne i niezawodne żywienie na obszarach o poważnych uszkodzeniach sieci logistycznych i elektrycznych, zaopatrzenia w gaz i wodę.

Dziewięć miesięcy później pierwszy na świecie 6-wagonowy pociąg z żywnością został przetestowany i jest gotowy do jazdy w dowolnym miejscu w kraju, gdzie jest potrzebny. Wszystkie wagony Food Train zostały wyremontowane i w pełni zmodernizowane w zakładach Ukrzaliznytsia. Stworzenie i działanie Food Train jest w pełni finansowane przez Fundację Howarda G. Buffetta.

"Kolejarze nadal ratują cywilów i są jednymi z pierwszych, którzy przychodzą z pomocą tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Wspólnie z Fundacją Howarda Buffetta uruchomiliśmy kolejny unikalny projekt, który nie ma sobie równych. Pociąg z żywnością przeszedł już jazdę próbną, a w niedalekiej przyszłości wspólny zespół Ukrzaliznyci i fundacji będzie pełnił stałą służbę w najtrudniejszych obszarach frontowych Ukrainy, gdzie ciepło i żywność mają kluczowe znaczenie dla życia" - powiedział Jevgenyi Liaszczenko, prezes zarządu Ukrzaliznyci.

 

Food Train. Fot. Ukrzaliznycia

 

Pociąg ma około 150 metrów długości i składa się z 6 wagonów:

  •     wagon-generator o mocy do 400 kW z własną stacją benzynową wewnątrz;
  •     wagon chłodnia z zamrażarką do przechowywania żywności;
  •     dwóch wagonów z odpowiednio zimną i gorącą kuchnią do bezpośredniego gotowania;
  •     wagon dla personelu pociągu i kucharzy z prysznicem i pralką;
  •     wagon bagażowy o pojemności 27 000 litrów wody ze stacją filtrująco-pompującą.

Food Train może działać całkowicie autonomicznie przez 5-7 dni, produkując ponad 10 000 posiłków dziennie. Taka liczba posiłków wymaga jedynie 14 kucharzy i 7 pracowników kolejowych do obsługi pociągu.

Wyposażenie pociągu pozwala na przygotowanie pełnych posiłków: zup, płatków śniadaniowych, sałatek, mięsa, a specjalne termoboxy ułatwiają transport gotowych lunchboxów z jedzeniem z pociągu do konsumenta końcowego. W dniu testowej jazdy pociągu w Kijowie, 22 września, kucharze Food Train zaserwowali 1000 gorących posiłków w ciągu 2 godzin wolontariuszom Save Ukraine, pasażerom lotu ewakuacyjnego z Sumy oraz mieszkańcom schronisk w Irpinie i Buczy.

 

Food Train. Fot. Ukrzaliznycia