Renfe zdecydowała się pozyskać MSC jako inwestora w działalność cargo Renfe Mercancías

Renfe zdecydowała się pozyskać MSC jako inwestora w działalność cargo Renfe Mercancías

28 września 2023 | Źródło: RENFE / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zarząd hiszpańskiego narodowego operatora kolejowego Renfe podjął decyzję o zarekomendowaniu spółki zależnej MSC Medlog jako potencjalnego partnera strategicznego dla działalności cargo Renfe Mercancías. 

Fot. Renfe Mercancías

 

Gigant żeglugowy MSC Mediterranean Shipping Company został wybrany do przejęcia 50 procent hiszpańskiego krajowego przewoźnika kolejowego Renfe Mercancías. Oczekuje się, że inicjatywa ta pomoże w operacjach i finansach RenfeMerciancías, biorąc pod uwagę, że firma zakończyła 2022 r. stratą w wysokości 38 mln euro.

Co prawda decyzja ta musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Rządową Komisję Spraw Gospodarczych, a następnie przez Radę Ministrów. Niemniej jednak, uruchamia ona proces due diligence, który obejmuje przeniesienie kontroli zarządczej nad spółką, z wyjątkiem transportu wojskowego i działań związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Przetarg na prywatyzację pakietu kontrolnego Renfe Mercancías rozpoczął się w ubiegłym roku. Na pierwszym etapie złożono około trzydziestu ofert, a na drugim etapie lista oferentów została ograniczona do trzech, w tym trzech największych globalnych korporacji kontenerowych MSC, CMA CGM i Maersk.

Transakcja nie została jeszcze sfinalizowana. Renfe posiada 20% udziałów w operatorze intermodalnym Transfesa, który został przejęty przez Deutsche Bahn w 2007 roku, oraz 38% udziałów w firmie przewozowej Semat.