GB Railfreight otwiera centrum serwisowe o wartości 5,75 mln funtów w Peterborough

GB Railfreight otwiera centrum serwisowe o wartości 5,75 mln funtów w Peterborough

30 września 2023 | Źródło: GB Railfreight / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Brytyjski operator przewozów towarowych GB Railfreight (GBRf)t otworzył najnowocześniejsze, innowacyjne centrum utrzymania taboru kolejowego w mieście Peterborough. Zlokalizowany wzdłuż linii East Coast Mainline obiekt o wartości 5,75 mln funtów stanowi jedną z największych inwestycji w sektorze kolejowych przewozów towarowych w w Wielkiej Brytanii tym roku.

 

GB Railfreight otwiera centrum serwisowe o wartości 5,75 mln funtów w Peterborough
Fot. GB Railfreight

 

Centrum serwisowe, które jest położone na powierzchni większej niż sześć basenów olimpijskich, zostało zbudowane w zaledwie 10 miesięcy, przywracając do użytku opuszczoną działkę. Obiekt będzie kluczem do odblokowania ambitnych planów rozwoju GBRf, który do 2025 r. zamierza uruchamiać około 80 usług intermodalnych dziennie. Budynek ma silne referencje w zakresie zrównoważonego rozwoju - jest w pełni zasilany energią elektryczną i został zaprojektowany do obsługi elektrycznych silników bocznikowych i wózków widłowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Obsługując cztery wagony na zmianę, centrum będzie strategicznym narzędziem, które wprowadzi skokową zmianę w utrzymaniu ruchu w branży kolejowych przewozów towarowych. Zapewni to znaczną poprawę bezpieczeństwa i niezawodności, co pozwoli obecnym i przyszłym klientom przewozić koleją jeszcze szerszy zakres towarów. W miarę pojawiania się nowych inteligentnych technologii, centrum będzie poligonem doświadczalnym, który pozwoli GBRf zidentyfikować innowacyjne rozwiązania, które będą napędzać ciągłe doskonalenie.

John Smith, dyrektor generalny GB Railfreight, powiedział: "Dzisiejsze otwarcie pokazuje nasze zaangażowanie w ciągłe inwestycje i innowacje w sieci kolejowej. Nie można nie doceniać roli sektora prywatnego jako narzędzia pomagającego Wielkiej Brytanii w tworzeniu miejsc pracy i wzrostu w gospodarkach regionalnych oraz osiąganiu celów zerowej emisji netto. Jesteśmy podekscytowani rolą, jaką możemy odegrać w tej ważnej podróży, ponieważ spełniamy wymagania klientów, którzy chcą zdekarbonizować swoje łańcuchy dostaw".

Rt Hon Mark Harper MP, sekretarz stanu ds. transportu, powiedział: "To imponujące nowe centrum serwisowe pokazuje ważną rolę, jaką inwestycje sektora prywatnego odgrywają w modernizacji branży kolejowych przewozów towarowych i pomagają rozwijać gospodarkę. Kolej jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska sposobów przemieszczania towarów w całym kraju - ten nowy obiekt pomoże zapewnić czyste, bezpieczne i pewne przewozy towarowe, jednocześnie tworząc miejsca pracy w Peterborough i pobudzając gospodarkę miasta".