LTG Cargo i Koleje Ukraińskie testują nową trasę towarową Kowno-Kijów

LTG Cargo i Koleje Ukraińskie testują nową trasę towarową Kowno-Kijów

20 listopada 2023 | Źródło: LTG Cargo
PODZIEL SIĘ

"LTG Cargo, spółka transportu towarowego Grupy Kolei Litewskich (LTG), i Koleje Ukraińskie zacieśniają wzajemną współpracę. Litewscy i ukraińscy przewoźnicy, chętni do rozwijania nowych usług i intermodalnego transportu towarowego, przetestowali nową trasę towarową Kowno-Kijów. Naczepy zostały przywiezione do terminalu intermodalnego w Kownie z portu morskiego w Kłajpedzie. Pierwszy pociąg załadowany naczepami dotarł już do Kijowa.

 

Fot. LTG Cargo
Testowe uruchomienie nowej trasy odbyło się zaledwie dwa miesiące po oficjalnym spotkaniu LTG Cargo i Kolei Ukraińskich we wrześniu w celu opracowania wzajemnie korzystnych rozwiązań dla rozwoju transportu międzynarodowego.  

"Współpraca z Ukrainą w celu zapewnienia naszym klientom atrakcyjnych rozwiązań transportowych między Litwą a Ukrainą jest zawsze w centrum naszej uwagi. Wspólnie z naszymi partnerami nieustannie poszukujemy sposobów na ułatwienie i przyczynienie się do bardziej efektywnego przepływu towarów między krajami.

Ze względu na ekstremalne zatory na granicy polsko-ukraińskiej, pokonanie tej odległości drogą lądową może zająć nawet dwa tygodnie lub dłużej. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy w stanie skrócić czas transportu kolejowego o kilka dni. Pozwoli nam to dostarczać naczepy i ładunki do naszych klientów nawet 3 razy szybciej niż transport drogowy", mówi Eglė Šimė, dyrektor generalny LTG Cargo.  

 

Fot. LTG Cargo 

 

Na życzenie klientów transport kolejowy może być również realizowany do/z portu morskiego w Kłajpedzie. Oczekuje się, że na życzenie klientów trasa ta będzie w stanie skutecznie i bezpiecznie transportować ładunki multimodalne z Litwy na Ukrainę, takie jak nawozy, granulki PET, sól. Zboża, materiały budowlane, żywność i napoje będą importowane z Ukrainy na Litwę.

"LTG Cargo będzie transportować ładunki na trasie Kowno-Kijów z Litwy do Kijowa, LTG Cargo Polska będzie transportować ładunki z Polski. Na przejściu granicznym Medyka (Polska)-Mostysk (Ukraina) naczepy z ładunkiem zostaną przeniesione z europejskich do ukraińskich wagonów szerokotorowych i przetransportowane przez Koleje Ukraińskie do terminalu Liski w Kijowie. Stamtąd ładunek może być dystrybuowany po całym kraju drogą lądową" - mówi Vyacheslav Yeromin, członek zarządu Kolei Ukraińskich.  

 

Fot. LTG Cargo 

 

LTG Cargo i jej partnerzy przewożą obecnie ładunki na trzech międzynarodowych trasach łączących Litwę i Ukrainę przez przejścia graniczne Mostyska-Medyka i Jagodino-Darohusk oraz Izov-Hrubeshov, na życzenie klientów. Głównymi przesyłkami między tymi dwoma krajami są ropa naftowa i produkty rolne.  

Na życzenie klientów poszczególne przesyłki mogą być również transportowane na Ukrainę regularną trasą intermodalną Kowno-Sławków, a stamtąd trasą szerokotorową na Ukrainę, ponieważ terminal w Sławkowie koło Katowic jest ważnym węzłem na polskiej trasie szerokotorowej, łączącej linie kolejowe między Litwą i Polską oraz Ukrainą i Polską.