Mangata Holding: dobry poziom zamówień z branży kolejowej

Mangata Holding: dobry poziom zamówień z branży kolejowej

24 listopada 2023 | Źródło: Mangata Holding
PODZIEL SIĘ

Mangata Holding, polska grupa przemysłowa działająca w segmentach produkcji podzespołów i komponentów dla motoryzacji, armatury i automatyki przemysłowej oraz elementów złącznych, po trzech kwartałach 2023 r. zaraportowała 748,6 mln zł.

Fot. Mangata Holding

W segmencie elementów złącznych w którym działa należąca do Holdingu spółka Śrubena Unia przychody ze sprzedaży po trzech kwartałach 2023 r. wyniosły prawie 175,8 mln zł, co stanowi spadek o 6,1% rdr. W samym trzecim kwartale w segmencie odnotowano spadek popytu rynkowego w branży budowlanej i chemicznej. Częściowo spadki sprzedaży w tych sektorach amortyzowała sprzedaż do branży kolejowej i górniczej. Jednocześnie niższe poziomy cen surowców zwiększyły presje na obniżki cen.

Śrubena Unia wykonuje dla odbiorców z sektora kolejowego wkręty, śruby stopowe, śruby łubkowe, śruby do łączenia podkładów, śruby do rozjazdów kolejowych, śruby do koziołków, żeberka, nakrętki sześciokątne, nakrętki kołnierzowe, nakrętki samohamowne, a także różnorodne niestandardowe elementy. Śrubena dostarcza elementy złączne wykorzystywane w konstrukcjach mostów, hal, budynków, barier do polskich i europejskich firm budowlanych. Od ponad 30 lat zaopatruje niezwykle wymagającą branżę górniczą w śruby, nakrętki oraz elementy złączne do montażu obudów górniczych.

- Zaprezentowane wyniki są efektem presji niższego popytu na rynku. Należy też zwrócić uwagę na bardzo wysoką bazę odniesienia z roku 2022. Analogiczny okres w ubiegłym roku był dla holdingu rekordowy. W przeciwieństwie do poprzedniego okresu doświadczyliśmy niższych wolumenowo poziomów sprzedaży, których spadek szczególne dał się odczuć w drugim i trzecim kwartale - stwierdził Leszek Jurasz, prezes zarządu, dyrektor generalny spółki Mangata Holding - Działamy w warunkach szczególnych, niestabilnej gospodarki wynikającej z wysokiej inflacji i zmiennych warunków geopolitycznych. Podejmujemy szereg decyzji mających na celu poprawę efektywności operacyjnej. Dotyczy to połączenia spółek w segmencie podzespołów do motoryzacji oraz procesu reorganizacji w segmencie armatury i automatyki przemysłowej. To wszystko ma podnieść konkurencyjność Grupy i jeszcze lepiej przystosować ją do dynamicznych zmian, jakie zachodzą w światowym przemyśle - dodał prezes.

Pomimo niestabilnego otoczenia zewnętrznego Grupa Mangata Holding po trzech kwartałach br. wypracowała solidne wynik finansowe. W perspektywie najbliższych miesięcy holding oczekuje wpływu kolejnych, sukcesywnie wdrażanych projektów optymalizacyjnych.

- Efekty projektów przełożą się także na rok 2024. Spółki Grupy są w trakcie opracowywania budżetów na przyszły rok. Będziemy kontynuować realizację kluczowych założeń strategicznych dla poszczególnych segmentów, a szczególny nacisk będziemy kłaść na optymalne wykorzystanie dostępnych mocy produkcyjnych - zapewnił prezes Leszek Jurasz - W dłuższej perspektywie na popyt rynkowy we wszystkich segmentach operacyjnych Grupy wpłynąć może spowolnienie gospodarcze, które coraz wyraźniej widać u naszych partnerów w Europie Zachodniej. Jednym ze sposobów przeciwdziałania negatywnym następstwom globalnego spowolnienia będzie dalsza dywersyfikacja dostawców i zróżnicowanie rynków odbiorców i zleceniodawców. Zarówno w kraju, jak i za granicą - podsumował prezes zarządu.

 

Mangata Holding SA jest podmiotem notowanym na GPW w Warszawie. Tworzy holding kapitałowy skupiający podmioty z branży metalowej działające w segmentach operacyjnych: podzespołów i komponentów dla motoryzacji (spółki: Kuźnia oraz Masterform), armatury i automatyki przemysłowej (Zetkama, Zetkama R&D), elementów złącznych (Śrubena) oraz działalności pozaprodukcyjnej (Zetkama Nieruchomości).

W najbliższych latach spółka planuje dalszą integrację podmiotów tworzących Grupę, rozszerzenie portfela produktowego, wzrost organiczny oraz przemyślane akwizycje, w tym budowanie aktywności na rynkach Europy Zachodniej, która będzie wspierała rozwój wszystkich segmentów. Pozwoli to na dywersyfikację oferowanych produktów oraz pozyskanie nowych kontrahentów, co znajdzie bezpośrednie przełożenie na wzrost wartości holdingu.