Koleją do fabryki samochodów – od niedzieli nowy przystanek niedaleko Wrześni

Koleją do fabryki samochodów – od niedzieli nowy przystanek niedaleko Wrześni

08 grudnia 2023 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Już od niedzieli podróżni w Wielkopolsce zyskają dodatkowy przystanek – na linii kolejowej między Jarocinem a Wrześnią pociągi zatrzymają się w Obłaczkowie. Będzie lepszy dostęp do kolei i możliwość dogodnego dojazdu do fabryki samochodów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na inwestycję z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” ponad 5,1 mln zł.

 

Fot. PKP PLK

 

Na odcinku Jarocin – Września (linia kolejowa Oleśnica – Chojnice, nr 281) od niedzieli (10 grudnia br.) pociągi zatrzymają się już przy jednym z dwóch peronów nowego przystanku w Obłaczkowie. Podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei – zapewnione będą dogodne codzienne przejazdy pociągami regionalnymi i dobry dojazd koleją do pobliskiej fabryki samochodów.

Na nowym przystanku pasażerowie łatwo wsiądą i wysiądą z pociągów. Dla oczekiwanego komfortu ustawiono m.in. wiaty, ławki i przygotowano jasne oświetlenie. Orientację ułatwią czytelne tablice oraz gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Przystanek został przystosowany do dogodnej obsługi wszystkich podróżnych, także mających trudności z poruszaniem się.

– Sukcesywnie tworzymy spójny system komunikacji kolejowej, w którym kluczowym elementem jest zwiększeniu dostępu do pociągów, dlatego realizujemy inwestycje m.in. z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Wkrótce w Obłaczkowie niedaleko Wrześni mieszkańcy skorzystają z nowego przystanku, a pracownicy pobliskiej fabryki samochodów zyskają dobry dojazd do pracy ekologicznym środkiem transportu, jakim jest kolej – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. efektywnie wykorzystują środki unijne i krajowe, w tym także m.in. z rządowego „programu przystankowego”, aby zapewniać coraz lepsze warunki dla podróży koleją. Korzystne zmiany obejmują zarówno większe, jak i mniejsze miejscowości. Dzięki budowie nowego przystanku w Obłaczkowie, w okolicy dużej fabryki samochodów, kolej staje się coraz bardziej dostępnym i atrakcyjnym środkiem transportu, także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się – powiedział Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Ireneusz Merchel.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększą dostęp do kolei w Obłaczkowie za ponad 5,1 mln zł w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Od niedzieli do dyspozycji podróżnych będzie peron od strony miejscowości Obłaczkowo. Zakończenie wszystkich prac – udostępnienie sąsiedniego peronu, przejścia w poziomie szyn pomiędzy peronami, parkingu i stojaków rowerowych – przewidywane jest obecnie w I kw. 2024 r.

Nowe perony w Wielkopolsce z „programu przystankowego”

Budowa nowego przystanku w Obłaczkowie to efekt „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dogodny dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Środki w ramach programu wartego ponad 1 mld zł zostaną wykorzystane m.in. na budowę i modernizację przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

Rządowy program uwzględnia 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znalazło się 207 lokalizacji, a na rezerwowej – 107.

W Wielkopolsce program przystankowy obejmuje 19 stacji i przystanków na liście podstawowej. Podróżni już korzystają z nowych peronów w Pleszewie, Miłosławiu, Orzechowie i Książnie, a do końca roku planowane jest zakończenie prac m.in. w Golinie, Koźminie Wielkopolskim oraz w Radlinie.