Będziemyśl: Parking przy kolejowym przystanku ułatwi mieszkańcom komunikację

Będziemyśl: Parking przy kolejowym przystanku ułatwi mieszkańcom komunikację

08 lutego 2024 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na wybudowanie parkingu w rejonie przystanku kolejowego w Będziemyślu. Realizacja zadania inwestycyjnego zapewni lepsze możliwości przesiadki z różnych środków transportu na kolej. Inwestycję zaplanowano w ramach Rządowego Programu Przystankowego.

 

Fot. PKP PLK

Przystanek kolejowy Będziemyśl znajduje się w gminie Sędziszów Małopolski, na odcinku linii kolejowej E30 Kraków – Medyka. Budowa parkingu w sąsiedztwie peronów, zwiększy dostępność lokalnej społeczności do kolei. Usprawni mieszkańcom łączenie podróży pociągiem, samochodem lub rowerem.

W zakresie ogłoszonego przetargu jest budowa 50 miejsc postojowych, w tym trzy miejsca będą przeznaczone do parkowania dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dla miłośników jednośladów, przewidziano zainstalowanie 15 zadaszonych stojaków rowerowych. Parking będzie wyposażony w oświetlenie, co ułatwi podróżnym przesiadkę również o zmroku. Bezpieczeństwo zwiększy montaż monitoringu. W ramach zadania przewidziano również budowę chodnika o szerokości 2 metrów, stanowiącego wygodne dojście do peronów.

Inwestycję, obejmującą parking przesiadkowy w Będziemyślu uwzględniono w „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. W programie założono realizację ponad 100 parkingów w całej Polsce, przy istniejących i nowo budowanych punktach zatrzymywania się pociągów pasażerskich.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. W województwie podkarpackim, Program Przystankowy obejmuje 10 inwestycji peronowych z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec (dwa przystanki), Chorzelów, Zaklików. Zrealizowano już umowy na zaprojektowanie i wykonanie prac dla 9 z nich.