Polacy chcą wskrzesić linię do Czech, wkrótce ma zostać podpisane memorandum

Polacy chcą wskrzesić linię do Czech, wkrótce ma zostać podpisane memorandum

20 lutego 2024 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Połączenie między Jindřichovicami pod Smrkem w Kraju Libereckim a Mirskiem w województwie dolnośląskim może powrócić na mapę linii transgranicznych między Republiką Czeską a Polską po 80 latach.

 

Fot. Wikipedia

 

Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być memorandum, które w marcu podpiszą marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i gubernator Kraju Libereckiego Martin Puta. Urząd Miasta w Mirsku poinformował o zbliżającym się wydarzeniu na swoim profilu na Facebooku.

"W uroczystości wezmą udział burmistrzowie polskich i czeskich gmin, przez które przebiegać będzie linia. Jest to kolejny krok w kierunku rozwoju obszarów po obu stronach granicy" - poinformował ratusz.

Memoranda, zwłaszcza dotyczące czeskich kolei, mają długą tradycję. Przykładem jest połączenie Praga - Monachium, dla którego sporządzono kilka memorandów, a czasy przejazdu między tymi dwoma miastami są bardziej zbliżone do powozów konnych.

W Polsce jednak wiążą z memorandum duże nadzieje. "Podpisanie memorandum jest bardzo ważne, ponieważ jest to deklaracja chęci obu stron do realizacji rewitalizacji linii kolejowej. Przeszkodą są oczywiście duże środki finansowe" - powiedział włodarz Mirska. Wyraził jednak nadzieję, że pieniądze się znajdą.

Pierwotna linia między Mirskiem a Jindřichovicami miała dziesięć kilometrów długości, z czego tylko 2,4 km po stronie czeskiej. Strona polska już w przeszłości zajmowała się odbudową linii.

Eksploatacja linii rozpoczęła się w 1904 roku, a pociągi przestały przekraczać granicę w 1945 roku. Po stronie polskiej działalność krajowa ostatecznie zakończyła się w 1996 roku. Z kolei po stronie czeskiej od dawna rozważa się zamknięcie części linii z Frýdlantu do Jindřichovic na odcinku Nové Město pod Smrkem - Jindřichovice pod Smrkem z powodu niskiego wykorzystania. Pociąg jest znacznie wolniejszy niż autobus między Frýdlantem a Jindřichovicami.