Alstom dostarcza pierwszy pociąg serii C w ramach programu Western Australia Railcar Program

Alstom dostarcza pierwszy pociąg serii C w ramach programu Western Australia Railcar Program

08 kwietnia 2024 | Źródło: Alstom / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Alstom, globalny lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, z powodzeniem dostarczył pierwszy elektryczny zespół trakcyjny (EMU) serii C w ramach programu METRONET rządu Australii Zachodniej dla przewozów pasażerskich.

 

Alstom dostarcza pierwszy pociąg serii C w ramach programu Western Australia Railcar Program
Fot. Alstom

 

Dostawa pierwszego pociągu do obsługi pasażerów to przełomowy moment dla Australii Zachodniej, który oznaczał powrót produkcji pociągów w tym stanie w 2019 r. wraz z przyznaniem firmie Alstom kontraktu o wartości 800 mln EUR (1,3 mld AUD) na zaprojektowanie, dostawę, produkcję i testowanie 41 6-wagonowych pociągów elektrycznych (EMU) i dwóch 3-wagonowych pociągów spalinowych (DMU).

Pociąg serii C, produkowany przez Alstom w zakładzie produkcyjnym METRONET w Bellevue w Perth, był świadkiem transferu najnowszych technologii kolejowych i procesów produkcyjnych w celu stworzenia jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów produkcji pociągów w Australii.

Przed wprowadzeniem do ruchu pasażerskiego, pierwszy pociąg EMU przeszedł rygorystyczne testy i walidację przeprowadzoną przez Alstom na sieci kolejowej w Perth. Pociąg serii C jest oparty na sprawdzonej platformie X'trapolis firmy Alstom, wyposażonej w ulepszone energooszczędne technologie. Została ona zaprojektowana z myślą o przyszłych modernizacjach przez cały okres eksploatacji pociągu. Każdy pociąg może przewozić 1200 pasażerów i jest wyposażony w troje podwójnych drzwi pasażerskich po obu stronach każdego wagonu, co zapewnia lepszy przepływ pasażerów. Pociąg może osiągać maksymalną prędkość 130 km/h i będzie serwisowany przez Alstom przez 35 lat.  

 

Fot. Alstom 

 

Alstom zatrudnia ponad 165 pracowników w zakładzie w Bellevue. Osiągnięcie 50% lokalnego udziału w produkcji pociągów serii C, przy udziale zakładu w Bellevue i ponad 15 lokalnych firm z Australii Zachodniej. Partnerstwo przed zatrudnieniem z North Metropolitan TAFE zapewnia doświadczenie w produkcji kolejowej młodym Aborygenom i mieszkańcom wysp Cieśniny Torresa, a niektórzy z nich dołączają do zespołu Alstom jako praktykanci.

Komentując kamień milowy, Pascal Dupond, dyrektor zarządzający Alstom Australia i Nowa Zelandia, powiedział: "Pierwszy pociąg w służbie pasażerskiej to szczególny moment stworzony przez lata zaufanego partnerstwa z rządem Australii Zachodniej, pokazujący globalną wiedzę i lokalne know-how, które mamy tutaj w Alstom".

"Widok tego pociągu wożącego dziś pasażerów i spełniającego oczekiwania rządu Australii Zachodniej jest powodem do wielkiej dumy. Produkujemy najlepszy i najbardziej zaawansowany pociąg, jaki możemy wyprodukować w Australii Zachodniej, wraz z mieszkańcami Australii Zachodniej i z korzyścią dla mieszkańców Australii Zachodniej. To wyjątkowy dzień w historii naszej firmy w Australii", podsumował Dupond.  

Pociągi X'trapolis dla rozwijającej się sieci kolejowej w Perth są częścią innowacyjnego portfolio kolei podmiejskich Alstom Adessia, zaprojektowanego w celu wspierania miast i obszarów podmiejskich na całym świecie w zrównoważonym rozwoju, przyjmowaniu rosnącej liczby osób dojeżdżających do pracy i zmniejszaniu zatorów komunikacyjnych. Ponad 60 systemów kolei podmiejskich na całym świecie umożliwia ponad 20 milionom pasażerów podróżowanie pociągami podmiejskimi wyprodukowanymi przez Alstom każdego dnia.