Poczuj się jak maszynista, zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Poczuj się jak maszynista, zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich

19 kwietnia 2024 | Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
PODZIEL SIĘ

Już 10 i 11 maja będzie można zobaczyć, jak działa Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów Urzędu Transportu Kolejowego. Będzie też okazja, by zasiąść za sterami symulatora lokomotywy lub zespołu trakcyjnego. Wszystkich gości przywita nosorożec Rogatek, bohater Kampanii Kolejowe ABC. Zapisy ruszają 29 kwietnia o godz. 10.00.

 

Poczuj się jak maszynista, zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich
Fot. Urząd Transportu Kolejowego

 

Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów (CEMM) dysponuje trzema nowoczesnymi symulatorami: lokomotywy, lokomotywy manewrowej oraz elektrycznego zespołu trakcyjnego. Każde urządzenie w sposób realistyczny oddaje jazdę pociągiem. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu ekranów wysokiej jakości i innowacyjnych siłowników elektrycznych o sześciu stopniach swobody, które symulują przechyły kabiny. W trakcie Dni Otwartych Funduszy Europejskich będzie można poczuć się jak prawdziwy maszynista i skorzystać z jazdy symulatorem. CEMM będzie otwarte dla zwiedzających 10 i 11 maja.

Uwaga – trzeba się zapisać!

Od 29 kwietnia od godz. 10.00 aktywna będzie ankieta, dzięki której można się zapisać na wizytę w CEMM. Zasady zapisów:

  • do wyboru masz trzy symulatory,
  • jazda symulatorem będzie trwała do 15 minut,
  • możesz wybrać wolny termin w godzinach 11.00-15.00,
  • na jedną jazdę mogą zapisać się maksymalnie 2 osoby,
  • zapisać się możesz tylko raz,
  • decyduje kolejność zapisów,
  • zapisy kończą się 9 maja o godz. 12.00 lub po wyczerpaniu limitu miejsc.
  •  
Fot. Urząd Transportu Kolejowego 

 

Informacje praktyczne

Adres CEMM to Al. Jerozolimskie 211 w Warszawie. Do CEMM dojedziesz komunikacją miejską (m.in. WKD), rowerem bądź samochodem (dysponujemy ograniczoną liczbą miejsc parkingowych). Dokładną lokalizację możesz sprawdzić na mapie.

Do CEMM przyjdź od 10 do 15 minut przed zaplanowaną jazdą symulatorem. Jeśli wiesz, że nie zdołasz się pojawić w zaplanowanym terminie, daj nam znać na adres rzecznikprasowy@utk.gov.pl. Pozwoli to zwolnić termin i inna osoba będzie mogła skorzystać z symulatora.

Fot. Urząd Transportu Kolejowego 

 

Uwaga! Do CEMM 10 i 11 maja wejdą tylko osoby, które wcześniej się zapiszą.

Gruntowne zmiany systemu egzaminowania kandydatów na maszynistów, które obowiązują od 1 stycznia 2023 r. sprawiły, że kursy na licencję i świadectwo maszynisty rozpoczęte po tej dacie kończą się państwowymi egzaminami. Prowadzi je Prezes UTK w nowoczesnym Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów. Egzaminy są przeprowadzane w sposób miarodajny, porównywalny i powtarzalny w różnych kategoriach egzaminacyjnych. Zapewnia to najwyższy poziom egzaminowania maszynistów, a w konsekwencji podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemu kolejowego w Polsce. Symulatory wykorzystywane są do egzaminów na świadectwo maszynisty.

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów” dofinansowany jest z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.