Alstom w Chorzowie zaprezentował nowoczesny pociąg dla Kolei Irlandzkich

Alstom w Chorzowie zaprezentował nowoczesny pociąg dla Kolei Irlandzkich

07 maja 2024 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom zaprezentował jeden z powstających w Chorzowie pociągów dla Kolei Irlandzkich (Iarnród Éireann / Irish Rail), zamówionych w ramach 10-letniej umowy ramowej z grudnia 2021 roku. Kontrakt umożliwia Kolejom Irlandzkim zamówienie do 750 elektrycznych i akumulatorowo-elektrycznych wagonów kolejowych dla sieci DART+ (Dublin Area Rapid Transit), której inauguracja planowana jest w 2025 roku.

 

Alstom w Chorzowie zaprezentował nowoczesny pociąg dla Kolei Irlandzkich
Fot. Alstom

 

Pierwsze zamówienie obejmuje 37 pięciowagonowych zespołów: 31 akumulatorowo-elektrycznych (BEMU) oraz 6 elektrycznych (EMU) wraz z 15-letnim okresem konserwacji. Wyprodukowane w Chorzowie pociągi X'trapolis™ zostaną specjalnie dostosowane do programu DART+ i będą pierwszą nowoczesną flotą akumulatorową w Irlandii.

 

Fot. Alstom

 

Każdy niskopodłogowy pociąg o długości 82 metrów pomieści do 545 pasażerów. W celu zmaksymalizowania komfortu dla wszystkich pasażerów pojazd będzie wyposażony w szerokie przejścia i automatycznie wysuwane schody. W pociągach znajdą się także strefy rowerowe i rodzinne oraz m.in. łatwo dostępne gniazdka do ładowania telefonów, e-rowerów czy skuterów elektrycznych. Pojazd będzie w pełni nadzorowany poprzez zaawansowane systemy wideo, co jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo pasażerów i pracowników.

 

Fot. Alstom

 

Zakład w Chorzowie jest jedną z największych fabryk Alstom na świecie i stanowi część globalnego centrum kompetencyjnego Alstom w zakresie inżynierii. Nowoczesne pociągi z chorzowskiej fabryki trafiają do krajów na całym świecie, w tym do Niderlandów, Niemiec, Danii, Rumunii, Dubaju czy Rijhadu. W tym roku chorzowska fabryka świętuje 160 lat swojej historii.

 

Alstom opracowuje i wprowadza na rynek nowoczesne rozwiązania, które stanowią podstawę zrównoważonego transportu przyszłości. Portfolio Alstom obejmuje kolej dużych prędkości, metro, pociągi jednoszynowe i tramwaje, a także zintegrowane systemy, dedykowane usługi, infrastrukturę, sygnalizację i mobilność cyfrową. Alstom oferuje swoim różnorodnym klientom najszerszą ofertę w branży. Dzięki obecności w 63 krajach i bazie talentów liczącej ponad 80 000 osób ze 175 narodowości firma koncentruje swoje umiejętności w zakresie projektowania, innowacji i zarządzania projektami tam, gdzie rozwiązania mobilne są najbardziej potrzebne. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2023 roku Grupa odnotowała przychody na poziomie 16,5 mld euro.