InnoTrans 2024: Bardziej wydajna i zrównoważona mobilność dzięki cyfryzacji

InnoTrans 2024: Bardziej wydajna i zrównoważona mobilność dzięki cyfryzacji

15 maja 2024 | Źródło: Inno Trans / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Od 24 do 27 września 2024 r. targi InnoTrans na berlińskich terenach wystawowych skupią się na tym, jak elektryfikacja, cyfryzacja, automatyzacja i zrównoważony rozwój będą kształtować przyszłość mobilności. Na wiodących targach technologii transportowych wystawcy prezentują światowe innowacje i nowe projekty mobilności, które będą bezpieczniejsze, bardziej wydajne i zrównoważone. Targi gromadzą czołowe postacie sektora transportowego i stanowią wyjątkową okazję do nawiązania kontaktów i współpracy międzynarodowej. Wydarzenia rozpoczną się wraz z otwarciem InnoTrans.

 

InnoTrans 2024: Bardziej wydajna i zrównoważona mobilność dzięki cyfryzacji
Fot. Inno Trans

Otwarcie targów InnoTrans z udziałem ważnych gości ze świata polityki i nauki

W dniu 24 września 2024 r. komisarz UE ds. transportu Adina Valean (TBC), federalny minister transportu i spraw cyfrowych dr Volker Wissing oraz Dirk Hoffmann, dyrektor operacyjny Messe Berlin, otworzą targi InnoTrans podczas uroczystej ceremonii w palais.Berlin z udziałem ponad 1000 gości ze świata polityki, biznesu i mediów. W dyskusji panelowej pod hasłem "From Hype to Reality - AI in the Mobility Sector" wezmą udział Federalny Minister Transportu i Spraw Cyfrowych dr Volker Wissing, CEO Deutsche Bahn AG dr Richard Lutz, CEO Moroccan National Railways Office (ONCF) Mohamed Rabie Khlie, prezes Alstom Transport S.A. Henri Poupart-Lafarge, CEO Siemens Mobility GmbH Michael Peter i CEO CAF S.A. Javier Martínez Ojinaga.

Nowy obszar wystawienniczy: AI Mobility Lab z ponad 30 wystawcami prezentuje nowe technologie AI

Wraz z postępującą cyfryzacją systemy transportu publicznego stają się coraz bardziej połączone w sieć i zautomatyzowane. InnoTrans 2024 zajmuje się tym tematem dzięki nowej strefie wystawienniczej, AI Mobility Lab w segmencie transportu publicznego w hali 7.1a. "Połączenie technologii transportowej i sztucznej inteligencji pomaga uczynić transport coraz bardziej wydajnym, zrównoważonym i przyjaznym dla klienta. InnoTrans to miejsce, w którym krajowe i międzynarodowe firmy transportowe i sieci stają twarzą w twarz z innowacyjnymi rozwiązaniami w sektorze mobilności", powiedziała Kerstin Schulz, dyrektor InnoTrans.

W AI Mobility Lab ponad 30 wystawców podkreśli potencjał i wyzwania związane ze sztuczną inteligencją, cyberbezpieczeństwem, ochroną danych i robotyką w branży kolejowej. Wśród wystawców znajdzie się Google Cloud (hala 7.1a I 230). "W Google Cloud naszą misją jest pomaganie organizacjom w wykorzystywaniu potencjału danych i sztucznej inteligencji w celu zwiększenia wydajności logistyki i łańcuchów dostaw. Dla nas InnoTrans z nowym laboratorium AI Mobility Lab jest jednym z najważniejszych miejsc spotkań w branży i naprawdę nie możemy się doczekać dyskusji na temat rozwiązań multimodalnych i generatywnej sztucznej inteligencji z decydentami ds. transportu", powiedział Guido Massfeller, dyrektor ds. rozwoju biznesu w sektorze publicznym w Niemczech, Google Cloud.

W AI Mobility Lab, Next Generation Robotics (hala 7.1a I 570) prezentuje swoją nową multimodalną modułową platformę robotyczną (ARGO) do automatycznej kontroli podwozi pojazdów szynowych. ARGO został zaprojektowany do kontroli podwozi pojazdów szynowych na każdym rodzaju toru, zarówno na standardowym rozstawie szyn nad podkładami, jak i w kanałach inspekcyjnych. ARGO jest wyposażony w zrobotyzowane ramię, które może wykonywać obrazy o wysokiej rozdzielczości krytycznych elementów podwozia pod różnymi kątami. Obrazy są sprawdzane za pomocą zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji w celu ustalenia wymagań konserwacyjnych. "Mamy nadzieję zaprezentować naszą przełomową technologię wszystkim wiodącym firmom kolejowym w Europie i na całym świecie. Umożliwia ona cyfrową inspekcję pojazdów szynowych, a wraz z nią konserwację predykcyjną 4.0", powiedział Massimiliano Gabardi, dyrektor generalny i współzałożyciel Next Generation Robotics Srl.

Wystawcą jest również CRRC Academy (hala 7.1a I 231). Firma prezentuje Industrial AI Open Platform, oparte na chmurze, oparte na współpracy rozwiązanie technologiczne AI dostosowane do wymagań aplikacji przemysłowych. Jej celem jest integracja najnowszej technologii sztucznej inteligencji, wysokowydajnych obliczeń i elastycznego przetwarzania danych na modułowej otwartej platformie, aby wykorzystać nowy potencjał produkcyjny i wykroczyć poza tradycyjne systemy przemysłowe. ZHAO Mingyuan, zastępca dziekana Akademii CRRC, jest przekonany, że "w miarę jak Przemysł 4.0 nabiera tempa, sztuczna inteligencja stanie się siłą napędową cyfryzacji i inteligencji w przemyśle. Otwarta Platforma Przemysłowej Sztucznej Inteligencji pokonuje bariery między tradycyjnymi i indywidualnymi systemami przemysłowymi i zaspokaja zapotrzebowanie na zorientowane na klienta badania i rozwój inteligentnych systemów przemysłowych. Otwarta platforma AI była testowana w transporcie kolejowym i systemach energii wiatrowej przez okres trzech miesięcy".

Inni wystawcy AI Mobility Lab to Cisco Systems Inc. (hala 7.1a I 208), Avaron Technologies Limited (hala 7.1a I 206), 4AI Systems (hala 7.1a I 550), OSTIRION SLU (hala 7.1a I 203), Infodev Electronic Designers International (hala 7.1a I 210) i Eyyes GmbH (hala 7.1a I 170).

AI Mobility Corner: wykłady i networking

Targom towarzyszyć będą wykłady w AI Mobility Corner w hali 7.1a, gdzie przez cały czas trwania targów odwiedzający będą mogli śledzić wykłady na żywo na scenie lub na żądanie później za pośrednictwem portalu usług InnoTrans Plus.

Wycieczki po AI: wycieczki z przewodnikiem po targach InnoTrans.

Aby zapewnić odwiedzającym spotkanie z odpowiednimi wystawcami, InnoTrans 2024 po raz pierwszy oferuje cztery różne wycieczki skupiające się na sztucznej inteligencji. Odbywać się one będą codziennie podczas targów i uzupełnią regularne World Innovation Tours of Railway Technology, Public Transport/Interiors, Tunnel Construction/Infrastructure oraz Outdoor/Bus Display. Wycieczki poświęcone sztucznej inteligencji będą rozpoczynać się codziennie w AI Mobility Lab.


InnoTrans to wiodące na świecie targi technologii transportowych, odbywające się co dwa lata w Berlinie. Pięć segmentów InnoTrans obejmuje technologię kolejową, infrastrukturę kolejową, transport publiczny, wnętrza i budowę tuneli. Targi InnoTrans są organizowane przez Messe Berlin GmbH. W 2022 roku 2 771 wystawców z 56 krajów zaprezentowało swoje produkty i usługi 132 319 odwiedzającym ze 137 krajów. 128 pojazdów i 14 autobusów zostało pokazanych na terenie ekspozycji zewnętrznej i Bus Display. Kolejne targi InnoTrans odbędą się na berlińskich terenach wystawowych w dniach 24-27 września 2024 r.

 

Źródło: InnoTrans