Program przystankowy: parking przy stacji Małkinia ułatwi przesiadki

Program przystankowy: parking przy stacji Małkinia ułatwi przesiadki

18 maja 2024 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Podróżni w Małkini Górnej zyskają możliwość dogodnego łączenia podróży samochodem i pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę parkingu przy stacji kolejowej, co ułatwi przesiadki i codzienne dojazdy. To kolejna inwestycja na trasie Warszawa – Białystok realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

 

Program przystankowy: parking przy stacji Małkinia ułatwi przesiadki
Fot. PKP PLK

 

Wygodny i dostępny parking ułatwi podróże ze stacji Małkinia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały wartą ponad 1,1 mln zł umowę z firmą DOMOST Sp. z.o.o. na budowę 86 miejsc postojowych, w tym 4 dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Parking powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie stacji, w rejonie ul. 1 Maja. Teren obecnego „dzikiego” parkingu zyska utwardzoną nawierzchnię i odwodnienie, będzie też oświetlony energooszczędnymi lampami LED. Dzięki większej liczbie miejsc, mieszkańcy dojeżdżający na co dzień do pracy i szkoły łatwiej przesiądą się z samochodów do pociągów. Realizację prac zaplanowano do końca roku.

Budowa miejsc postojowych realizowana jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Po zakończeniu prac parking zostanie przekazany w zarząd lokalnego samorządu. W województwie mazowieckim planowana jest budowa łącznie 14 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach, o szacunkowej wartości ponad 11 mln zł. Są to Ciechanów, Mława, Ruda Wielka, Małkinia, Chorzele, Wola Bierwiecka, Kruszyna, Warka, Jasienica Mazowiecka, Szewnica, Niemojki, które są na etapie przygotowania lub przetargu oraz Urle i Zielonka, gdzie trwają roboty budowlane. Udostępniono już dla podróżnych miejsca parkingowe przy nowym przystanku Błonie Rokitno.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach Programu przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej). Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł. Obecnie zakończono budowę miejsc parkingowych w 9 lokalizacjach, w 51 postępują prace budowlane, a dla 28 trwają postępowania przetargowe.