Rosnąca popularność podróży pociągiem w ramach wycieczek szkolnych

Rosnąca popularność podróży pociągiem w ramach wycieczek szkolnych

19 maja 2024 | Źródło: Zukunftbahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W 2023 r. i pierwszych miesiącach 2024 r. prawie 1,2 mln osób skorzystało z pociągów Trenitalia w ramach wycieczek szkolnych. Obejmuje to podróże pociągami Intercity, Intercity Notte, Eurocity, Euronight i pociągami regionalnymi.

 

Rosnąca popularność podróży pociągiem w ramach wycieczek szkolnych
Fot. Trenitalia

 

Według statystyk Trenitalia, kierowanych przez Luigiego Corradiego, trend ten wykazuje tendencję wzrostową. Rezerwacje na bieżący rok szkolny wzrosły o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wzrost ten wynika również z inicjatyw Trenitalia wspierających szkoły. Firma, która jest liderem transportu pasażerskiego w Grupie FS, wprowadziła nowe oferty promujące świadomość i korzystanie z podróży pociągiem na wycieczki szkolne oraz zwiększające świadomość młodych ludzi na temat korzystania z transportu przyjaznego dla środowiska.

Ulubionymi celami podróży nauczycieli i uczniów są miasta sztuki i miejsca kultury. Rzym, Mediolan, Turyn, Piza, Syrakuzy i Palermo są preferowanymi miejscami docelowymi dla podróżujących pociągami międzymiastowymi. Pociągami regionalnymi uczniowie docierali głównie do miejsc w Lacjum (Tivoli, Bracciano i Orte); Umbrii (Asyż, również dzięki autobusowi Assisi Link, który jest połączony z pociągiem i Passignano sul Trasimeno); Sycylia (Cefalù); Piemont (Reggia di Venaria); Toskania (Florencja, Piza, Lukka i Siena); Wenecja Euganejska (Wenecja, Padwa i Werona); Kampania (Neapol, Caserta i Pompeje); Apulia (Lecce i Trani).

Trenitalia uruchomiła różne inicjatywy dla szkół, w tym konkurs "Świadome podróżowanie: Program w plecaku", opracowany we współpracy z ASviS w celu pogłębienia tematu zrównoważonej mobilności. Najlepsze projekty dotyczące ochrony środowiska naturalnego i zmiany indywidualnych nawyków zostały uhonorowane biletami kolejowymi na Festiwalu Zrównoważonego Rozwoju w Rzymie. Konkurs ten jest częścią szerszego projektu Trenitalia "School Program", który jest również doceniany przez szkoły, a także projektu "In treno è tutta un'altra gita" wspierającego nauczycieli w organizowaniu wycieczek szkolnych pociągiem oraz "Trenitalia School Fair", wycieczki dla włoskich nauczycieli wszystkich poziomów szkół, aby szczegółowo zaprezentować ponad 1700 miejsc we Włoszech i za granicą, do których można dotrzeć pociągiem.

Również w tym roku Trenitalia potwierdziła swoje zaangażowanie na rzecz szkół, oferując specjalne oferty, takie jak "School Regio" na pociągi regionalne i "scuolaintreno" na przejazdy międzymiastowe, aby ułatwić dostęp do doświadczalnej i zrównoważonej edukacji.