Zakłócenia w łańcuchu dostaw wpływają na wyniki portu w Hamburgu

Zakłócenia w łańcuchu dostaw wpływają na wyniki portu w Hamburgu

20 maja 2024 | Źródło: Zukunftbahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) ogłosiła, że odnotowała spadek przychodów i zysków w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku. Wpływ na to miały trwające kryzysy i napięcia geopolityczne na całym świecie. Konflikt zbrojny na Morzu Czerwonym doprowadził do opóźnień i odwołań statków, co wpłynęło na europejskie porty i transport lądowy. W rezultacie sprzedaż Grupy spadła o 0,3% do 363,6 mln euro, podczas gdy wynik operacyjny Grupy (EBIT) spadł o 23,9% do 17,4 mln euro.

 

 

Zakłócenia w łańcuchu dostaw wpływają na wyniki portu w Hamburgu
Fot. HHLA

 

Angela Titzrath, przewodnicząca zarządu HHLA, wyjaśniła, że początek roku 2024 był utrudniony przez zakłócenia w łańcuchach dostaw i otoczeniu gospodarczym. Opóźnione statki wpłynęły na terminale kontenerowe HHLA i transport lądowy. Pomimo tych wyzwań firma nadal inwestowała w rozbudowę swojej sieci i modernizację swoich obiektów.

Notowana na giełdzie podgrupa Port Logistics również odnotowała spadek sprzedaży i EBIT. Obroty wyniosły 354,9 mln euro, a EBIT 13,7 mln euro. Głównym motorem pozytywnego rozwoju był wzrost przepustowości kontenerów do Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej.

W segmencie kontenerowym przepustowość kontenerów wzrosła o 3,3 procent do 1 464 tysięcy standardowych kontenerów (TEU), głównie ze względu na wyższe wolumeny ładunków na amerykańskich szlakach handlowych. W segmencie intermodalnym przewozy kontenerowe spadły o 5,5 procent do 386 tysięcy TEU.