Coradia iLint firmy Alstom, finalistą listy pomysłów zmieniających świat Fast Company 2024

Coradia iLint firmy Alstom, finalistą listy pomysłów zmieniających świat Fast Company 2024

20 maja 2024 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom, globalny lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, ogłosił że Coradia iLint, pierwszy pociąg napędzany wodorem w obu Amerykach, znalazł się na liście finalistów Fast Company 2024 World Changing Ideas. Lista zmieniających świat pomysłów Fast Company podkreśla ambitne projekty, które pomagają kształtować świat.

 

Coradia iLint firmy Alstom, finalistą listy pomysłów zmieniających świat Fast Company 2024
Fot. Alstom

 

"Jesteśmy dumni, że Coradia iLint, pierwszy pociąg napędzany wodorem w obu Amerykach, został wyróżniony na liście Fast Company World Changing Ideas" - powiedział Michael Keroullé, prezes Alstom Americas. "Jest to świadectwo innowacji w zakresie zielonej energii w obu Amerykach oraz wiedzy dostawców i pracowników Alstom, którzy codziennie pracują nad wprowadzeniem niskoemisyjnych opcji transportu do społeczności na całym świecie".

"W tym roku uderzył mnie globalny zasięg wyróżnionych" - mówi Brendan Vaughan, redaktor naczelny Fast Company. "To nieskończenie inspirujące widzieć, jak świat spotyka się, aby opracować pomysłowe rozwiązania naszych najtrudniejszych problemów. Potrzebujemy pomysłów zewsząd, a tegoroczne nagrody World Changing Ideas Awards są niezwykłą enkapsulacją innowacji i kreatywności, która jest tak obfita na całym świecie".

 

Fot. Alstom 

 

Gratulujemy zwycięzcy w kategorii Transport, a także pozostałym finalistom i nominowanym. Cieszymy się, że znaleźliśmy się w pierwszej piątce wśród tak innowacyjnych projektów transportowych.

Coradia iLint firmy Alstom to pierwszy pociąg napędzany wodorem, który przewozi biletowanych pasażerów w obu Amerykach. Przewiózł on ponad 10 000 pasażerów w ramach projektu demonstracyjnego w Quebecu, który trwał od połowy czerwca do końca września 2023 roku. 

Centrum Zielonych Innowacji Alstom współpracowało z Train de Charlevoix, Accelera by Cummins, HTEC, Harnois Energies i partnerami instytucjonalnymi, a także rządem Quebecu i Instytutem Badań nad Wodorem Uniwersytetu Quebecu w Trois-Rivières. Partnerstwa te stworzyły sprawną operację "pod klucz" i ekosystem, który umożliwił realizację tego udanego projektu demonstracyjnego.

Pociąg napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi emituje wyłącznie wodę i może wytwarzać energię elektryczną za pomocą zielonego wodoru wytwarzanego z zasobów odnawialnych. Coradia iLint umożliwia zrównoważoną eksploatację pociągu, zapewniając jednocześnie najwyższy poziom wydajności i komfortu.

W ciągu czterech miesięcy Coradia iLint zaoszczędziła 8 400 litrów oleju napędowego i zapobiegła emisji 22 ton CO2 w porównaniu z taką samą liczbą przejazdów wykonanych przez pociąg spalinowy w Rezerwacie Biosfery UNESCO Charlevoix, gdzie działa Train de Charlevoix. Ponadto Alstom i jego partnerzy powitali trzydzieści cztery delegacje handlowe, rządowe i regulacyjne z całej Ameryki Północnej, aby doświadczyć tej technologii napędu wodorowego, przygotowując grunt pod szersze wdrożenie zielonego tranzytu w całej Ameryce Północnej.

Coradia iLint był również pierwszym na świecie pociągiem napędzanym wodorem w ruchu pasażerskim, a obecnie osiągnęliśmy łącznie 2,8 miliona kilometrów przejechanych na wodorze.

Alstom znalazł się na liście najbardziej innowacyjnych firm świata Fast Company w marcu 2024 r., a projekt demonstracyjny Coradia iLint w obu Amerykach zdobył również nagrodę CUTA 2023 Environmental Sustainability Award oraz nagrodę Hydrogen Mobility Award 2023 przyznawaną przez Canadian Hydrogen Convention.