SBB planuje szeroko zakrojone zmiany w rozkładzie jazdy na 2025 r.

SBB planuje szeroko zakrojone zmiany w rozkładzie jazdy na 2025 r.

23 maja 2024 | Źródło: SBB /zukunft/ Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Szwajcarskie Koleje Federalne (SBB) kontynuują rozwój swoich usług w ramach Strategii 2030 i dostosowują rozkład jazdy do potrzeb podróżnych. Nowy projekt rozkładu jazdy przyniesie znaczące innowacje od grudnia 2024 roku. Obejmują one dodatkowe bezpośrednie połączenia z obszarami turystycznymi, nowe nocne połączenia na trasach dalekobieżnych oraz rozszerzenie usług do krajów sąsiednich. Zbliżają się szeroko zakrojone zmiany, szczególnie w zachodniej Szwajcarii, mające na celu poprawę punktualności przy jednoczesnym umożliwieniu przeprowadzenia niezbędnych prac budowlanych.

 

SBB planuje szeroko zakrojone zmiany w rozkładzie jazdy na 2025 r.
Fot. SBB CFF FFS

 

W międzynarodowym transporcie dalekobieżnym wprowadzona zostanie dodatkowa para pociągów na trasie Zurych-Monachium, umożliwiając podróżnym wcześniejszy przyjazd i późniejszy powrót. Po całkowitym ponownym otwarciu tunelu Gotthard Base Tunnel we wrześniu 2024 r., ponownie uruchomione zostaną bezpośrednie pociągi do Bolonii i Genui, a także pociągi EC Bazylea-Lucerna-Milano oraz trójkrajowy pociąg Frankfurt-Zurych-Milano. Bezpośredni pociąg Zurych-Brig zostanie w przyszłości przedłużony do Domodossola przez cały rok.

Półgodzinne połączenia zostaną wprowadzone w dolinie Renu St. Gallen w ramach krajowych połączeń dalekobieżnych, co podwoi liczbę połączeń dla osób dojeżdżających do pracy i podróżujących w celach rekreacyjnych. Integralna półgodzinna usługa na osi Gotthard może również zostać wprowadzona we wrześniu 2024 roku. Dodatkowe połączenia IC5 między wschodnią Szwajcarią a Zurychem zaoferują częstsze połączenia i więcej miejsc. Aby zmniejszyć zatłoczenie na stacji w Bernie, niektóre pociągi IC będą zatrzymywać się na stacji Bern Wankdorf w godzinach dojazdów do pracy, a różne pociągi dalekobieżne będą również zatrzymywać się na przedmieściach Renens w Lozannie. Nowe nocne połączenia pozwolą nocnym markom i rannym ptaszkom bezpiecznie wrócić do domu lub na lotnisko.

W transporcie regionalnym osoby dojeżdżające do pracy z Ennetsee i Rontal skorzystają z dodatkowych połączeń w godzinach szczytu z Ebikon do Zug. Dostępność Winterthur poprawi się dzięki wcześniejszym połączeniom z Bülach i Bauma. Ponadto regionalna sieć połączeń nocnych zostanie rozszerzona w weekendy w różnych regionach.

Zachodnia Szwajcaria doświadcza największej zmiany rozkładu jazdy od czasu wprowadzenia w 2000 r. Zmiany te mają na celu zwiększenie punktualności przy jednoczesnym umożliwieniu szeroko zakrojonych prac budowlanych związanych z konserwacją i rozbudową sieci kolejowej. Te prace budowlane, zarówno w Szwajcarii, jak i za granicą, mogą prowadzić do wydłużenia czasu podróży i częstszych zmian.

Projekt rozkładu jazdy na rok 2025 zostanie udostępniony do konsultacji przez Federalny Urząd Transportu (FOT) w dniu 23 maja 2024 roku. Planowane zmiany wejdą w życie 15 grudnia 2024 roku. Dzięki tym korektom SBB wdraża swoją strategię 2030 i reaguje na zmieniające się potrzeby podróżnych, jednocześnie przygotowując infrastrukturę na przyszłość.