Śląskie: 220 nowych miejsc parkingowych przy stacjach i przystankach ułatwi podróże

Śląskie: 220 nowych miejsc parkingowych przy stacjach i przystankach ułatwi podróże

23 maja 2024 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy 13 miejscowości w woj. śląskim m.in. Będzina, Dąbrowy Górniczej i Częstochowy będą mieć lepsze możliwości codziennych dojazdów. Wybudujemy nowe parkingi w sąsiedztwie stacji i przystanków kolejowych. Możliwe będzie wygodniejsze łączenie podróży samochodem i koleją. Inwestycja realizowana jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

 

Śląskie: 220 nowych miejsc parkingowych przy stacjach i przystankach ułatwi podróże
Fot. PKP PLK

 

Łączenie podróży samochodem i pociągiem jest coraz łatwiejsze. Dzięki realizowanemu „Programowi przystankowemu” w niemal 100 miejscowościach w całym kraju przybędzie parkingów przy stacjach i przystankach kolejowych.

Podpisaliśmy umowę z wykonawcą na budowę nowych parkingów przy kolei w 13 miejscowościach w województwie śląskim. Już w przyszłym roku pasażerowie w Dąbrowie Górniczej Gołonogu, Będzinie Ksawerze, Siewierzu, Pyrzowicach Lotnisku, Porębie, Blachowni, Częstochowie Gnaszynie, Koszęcinie, Rusinowicach, Turowie, Teklinowie, Jackowie i Kusiętach Nowych będą mogli zostawić swoje samochody przy peronach i wygodnie przesiąść się do pociągów. Na parkingach będzie oświetlenie i monitoring, dzięki czemu zwiększy się bezpieczeństwo. Udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się sprawią, że nikt nie będzie wykluczony.

Po zakończeniu prac budowlanych, przekażemy parkingi lokalnym samorządom, które będą odpowiedzialne za ich utrzymanie.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Wartość prac to ok. 4,8 mln zł netto. Zakończenie zadania jest zaplanowane w I kwartale 2025 r.