Rail Cargo Group założyło nową spółkę w Serbii

Rail Cargo Group założyło nową spółkę w Serbii

24 maja 2024 | Źródło: RCG/IHO/Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Wiodąca europejska firma zajmująca się logistyką kolejową podpisała umowę o współpracy z Transfera, jedną z wiodących firm logistycznych na Bałkanach, w celu utworzenia spółki joint venture w Belgradzie.

 

 

Rail Cargo Group założyło nową spółkę w Serbii
Fot. Rail Cargo Group

 

Współpraca pomiędzy ÖBB Rail Cargo Group (RCG) i Transfera d.o.o. z siedzibą w Belgradzie to kolejny ważny krok w kierunku innowacyjnych rozwiązań logistycznych na Bałkanach Zachodnich, jeszcze bardziej wzmacniający obecność austriackich firm w Serbii. Podczas ceremonii podpisania umowy powiedziano, że Austria zainwestuje w Serbii około 3,6 miliarda euro (1 350 miliardów HUF przy obecnym kursie wymiany), co czyni ją jednym z największych inwestorów zagranicznych w kraju bałkańskim, który staje się coraz ważniejszym rynkiem o dużym potencjale, zwłaszcza w zakresie transportu kolejowego.

Gospodarka Serbii przechodzi transformację, a zapotrzebowanie na przyjazne dla środowiska rozwiązania transportowe rośnie. W tym miejscu pojawia się RCG, które kontynuuje rozbudowę swojej europejskiej sieci, łącząc kraj jeszcze ściślej z Turcją i Grecją, a także z portami w Hamburgu i Rotterdamie.

RCG stwierdziło, że Transfera wnosi sieć, a RCG doświadczenie - obie firmy wspólnie wykorzystają swoje mocne strony, aby stworzyć zrównoważone rozwiązania logistyczne i transportowe dla rynku serbskiego, który od lat jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Współpraca ułatwi serbskiemu przemysłowi przejście z transportu drogowego na kolejowy, co przyniesie korzyści nie tylko gospodarce, ale także klimatowi.

Według spółki zależnej RCG Rail Cargo Logistics - Austria, multimodalność jest przyszłością, a wraz z Transfera chcą opracować i wdrożyć dostosowane do potrzeb, kompletne rozwiązania w sposób zrównoważony w Serbii i poza nią. Dzięki temu wspólnemu przedsięwzięciu RCG kontynuuje swoją wieloletnią udaną obecność na Bałkanach i oczekuje obiecującej przyszłości.

Nowo utworzona spółka joint venture, z siedzibą w Belgradzie, będzie początkowo koncentrować się na rozwoju intermodalnych rozwiązań logistycznych, z myślą o włączeniu transportu konwencjonalnego w przyszłości.

W ostatnich latach podjęto ważne kroki w celu rozwoju i modernizacji infrastruktury kolejowej w Serbii, w tym stworzenia terminali intermodalnych, co jest ważnym czynnikiem integracji serbskiej sieci kolejowej z kontekstem europejskim. Dzięki współpracy RCG i Transfera, która zatrudnia ponad pięćset osób, pierwszy pociąg towarowy opuścił nowy terminal intermodalny w Kruševac w listopadzie ubiegłego roku, torując drogę dla kolejowego transportu towarowego między serbskim miastem a Europą Zachodnią. Transfera stwierdziła wówczas, że współpraca jest symbolem długoterminowej przyjaźni i zaufania, które doprowadziły do utworzenia spółki joint venture w Serbii. Multimodalny transport towarowy jest przyszłością logistyki i mocno wierzą, że łącząc zasoby, wiedzę i doświadczenie obu firm, mogą zainicjować pozytywne zmiany, wyznaczając nowy punkt odniesienia w branży.

W styczniu 2023 r. RCG założyła swoją trzynastą spółkę zależną, Rail Cargo Carrier - Serbia d.o.o., spółkę z siedzibą w Belgradzie, która umożliwi RCG oferowanie międzynarodowych usług transportowych w Serbii z własną trakcją - tj. własnymi lokomotywami i załogą. Kraj ten oferuje również ważne połączenia z Turcją, a także z Bałkanami Zachodnimi. Chociaż kolejowy transport towarowy między Unią Europejską a Turcją stale rośnie w ostatnich latach, turecki handel zagraniczny nadal zależy głównie od transportu drogowego. Zwinność RCG dzięki własnej serbskiej trakcji pozwoli tureckiej gospodarce zarządzać ładunkami eksportowymi na Bałkany Zachodnie oraz do Europy Środkowej i Północnej w bardziej zrównoważony sposób.

Jako wiodąca europejska firma logistyczna z Europy do Azji, Rail Cargo Group, towarowe ramię ÖBB i część Rail Cargo Austria AG, kształtuje branżę 24 godziny na dobę, łącząc ludzi, firmy i rynki od pierwszego do ostatniego kilometra. Zatrudniając łącznie 5912 specjalistów ds. logistyki w 18 krajach na całym świecie, RCG bezpiecznie obsługuje około 419 000 pociągów rocznie - około 1150 dziennie - obsługując ponad 78 milionów ton ruchu netto rocznie dzięki wydajnym kompleksowym rozwiązaniom logistycznym.