TX Logistik uruchamia nową relację intermodalną w Szwecji

TX Logistik uruchamia nową relację intermodalną w Szwecji

29 maja 2024 | Źródło: TX Logistik / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

TX Logistik AB uruchomiła nowe połączenie intermodalne między Göteborgiem, Eskilstuną i Umeå. Spółka zależna niemieckiej TX Logistik AG, która należy do Mercitalia Logistics (FS Italiane Group), rozszerza w ten sposób swoją sieć w Szwecji.

 

TX Logistik uruchamia nową relację intermodalną w Szwecji
Fot. TX Logistik

 

Nowa trasa będzie obsługiwana dwoma przejazdami w obie strony tygodniowo i 32 jednostkami ładunkowymi na pociąg. Oprócz wszystkich typów naczep przeładowywanych żurawiem, naczepy nieprzeładowywane żurawiem mogą być również szybko i łatwo ładowane na szyny za pomocą systemu przeładunkowego Nikrasa TX, bez konieczności zmiany istniejących standardów w terminalach, na wagonie i na szynie. Dostępna jest odpowiednia liczba płyt Nikrasa. Nowe połączenie, dla którego TX Logistik samodzielnie świadczy wszystkie usługi, jest obsługiwane jako otwarty system kolejowy i jest już używane przez znanych spedytorów.

Oprócz wszelkiego rodzaju naczep przeładowywanych żurawiem, również naczepy nieprzeładowywane żurawiem mogą być szybko i łatwo ładowane na szyny przy użyciu systemu przeładunkowego Nikrasa TX, bez konieczności zmiany istniejących standardów w terminalach, na wagonach i na torach.

Przejazd pociągu intermodalnego z terminalu intermodalnego Arken w porcie w Göteborgu na zachodnim wybrzeżu Szwecji do terminalu intermodalnego Eskilstuna (na zachód od Sztokholmu) zajmuje około sześciu godzin. Po obsłużeniu wymaganych tam naczep i odebraniu nowych jednostek, podróż jest kontynuowana do Umeå na północy, gdzie dotarcie do tamtejszego terminalu intermodalnego zajmuje około 14 godzin. TX Logistik jest obecnie jedyną koleją towarową, która korzysta z trasy Botnia Railway wzdłuż wschodniego wybrzeża Szwecji, po której pociągi towarowe mogą poruszać się z prędkością do 120 kilometrów na godzinę. Jest to możliwe, ponieważ TX Logistik wykorzystuje na tej linii nowoczesne lokomotywy wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS).

Nowe połączenie wzmacnia sieć TX Logistik w Szwecji. Firma jest już jednym z najważniejszych dostawców intermodalnego transportu kolejowego. Przykładowo, na trasie między Trelleborgiem, Malmö i Eskilstuną kursuje siedem pociągów w obie strony tygodniowo. TX Logistik przewozi artykuły spożywcze dla sieci detalicznej Coop w dziesięciu kursach tygodniowo między Kjula (bardzo blisko Eskilstuny) a Malmö, a połączenie kolejowe jest obsługiwane przez Lkw Walter jako pociąg firmowy z trzema cotygodniowymi kursami w obie strony między Trelleborgiem a Eskilstuną. Usługa ta jest uzupełniana przez usługi trakcyjne, które są świadczone dla skandynawskiej części trasy w ramach europejskich relacji TX.

TX Logistik została założona w 1999 roku jako prywatna firma transportu kolejowego i utrzymuje wydajną europejską sieć z połączeniami w jedenastu krajach. Firma posiada oddziały w Szwajcarii, Austrii, Danii i Szwecji, a także lokalne biuro we Włoszech. W swoich oddziałach Intermodal i Rail Freight, TX Logistik opracowuje kompleksowe rozwiązania kolejowe dla ruchu kontynentalnego i morskiego, a także dostosowane do potrzeb koncepcje dla konwencjonalnych przewozów towarowych. Zatrudniając około 730 pracowników i obsługując 9,0 miliardów tonokilometrów, firma wygenerowała roczną sprzedaż w wysokości 298 milionów euro w 2022 roku. Od stycznia 2017 r. TX Logistik jest w całości własnością Mercitalia Logistics S.p.A., spółki zależnej Ferrovie dello Stato Italiane.