Ukrzaliznycia otrzymała pierwszą partię szyn od rządu Japonii

Ukrzaliznycia otrzymała pierwszą partię szyn od rządu Japonii

02 czerwca 2024 | Źródło: Ukrzaliznycia / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Ukrzaliznycia otrzymała pierwszą partię 25 tys. ton szyn kolejowych od Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (JICA). Przekazanie odbyło się w ramach programu odbudowy kryzysowej rządu Japonii. Matsuda Kuninori, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Japonii na Ukrainie, wręczył certyfikat dla szyn Jewgenowi Liaszczence, prezesowi JSC Ukrzaliznycia. Ukrzaliznycia wykorzysta szyny R-65 do odbudowy i remontu torów o rozstawie 1520 mm. 

 

Ukrzaliznycia otrzymała pierwszą partię szyn od rządu Japonii
Fot. Ukrzaliznycia

 

„Na początku inwazji na pełną skalę jedyny krajowy producent szyn kolejowych w Mariupolu został zniszczony, więc są one teraz krytycznym elementem dla firmy. Potrzebujemy 70-100 tysięcy ton szyn rocznie na same naprawy. Ponadto w czasie wojny pracownicy kolei są zmuszeni do odbudowy infrastruktury zniszczonej przez wroga niemal każdego dnia. Planujemy wykorzystać szyny do naprawy głównych linii Kijów-Lwów, Kijów-Odessa, Kijów-Użhorod oraz Kijów-Dniepr. Jestem wdzięczny naszym partnerom i rządowi Japonii za ich systematyczne wsparcie Ukrainy i wkład w odbudowę infrastruktury kolejowej kraju” - powiedział Jewgen Liaszczenko.

„Wyrażam szacunek dla ukraińskich pracowników kolei, którzy pomimo ostrzału pracują niestrudzenie, aby zapewnić transport ludzi i towarów. Wasze poświęcenie, a także wysiłki Japonii i społeczności międzynarodowej na rzecz odbudowy i rekonstrukcji Ukrainy, są podstawą do przeciwdziałania rosyjskiej agresji. Dziś, w imieniu rządu Japonii, mamy przyjemność przekazać Ukrzaliznyci 25 000 ton wysokiej jakości szyn japońskiej produkcji. Odpowiada to 190 km torów kolejowych. Zasoby te zostały zakupione i wysłane za pośrednictwem JICA w celu wzmocnienia odporności ukraińskiej sieci kolejowej, aby jeszcze bardziej przyczynić się do odbudowy i wzrostu gospodarczego poprzez zwiększenie przepływu ludzi i towarów” - powiedział Matsuda Kuninori.

Pierwsza partia szyn już dotarła i została wysłana na stację Mostyska. Pozostałe 25 tys. ton szyn zostanie dostarczone do końca 2024 roku.

Rząd Japonii aktywnie pomaga ukraińskim kolejom od początku inwazji na dużą skalę. Ukrzaliznycia otrzymała już 2 kołowe koparko-ładowarki, ładowarkę kołową, 8 koparko-ładowarek, 2 ciągniki z koparkami, elektryczny wózek widłowy i 2 wózki widłowe.

Ponadto oczekuje się, że do końca 2024 r. i na początku 2025 r. zostanie dostarczonych kolejnych 11 jednostek sprzętu budowlanego i do transportu materiałów.

Ukrzaliznycia planuje w tym roku naprawić ponad 1 195 km torów: 386 km torów zostanie poddanych remontowi, a 810 km torów zostanie odnowionych w ramach średnich napraw.