RegioFoxy otrzymały homologację typu w Czechach

RegioFoxy otrzymały homologację typu w Czechach

03 czerwca 2024 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Polski producent taboru PESA Bydgoszcz otrzymał homologację dla serii 847, prawie rok później niż zakładał kontrakt. Są to jednostki RegioFox zamówione przez Koleje Czeskie.

 

RegioFoxy otrzymały homologację typu w Czechach
Fot. České dráhy

Datę przejęcia potwierdził rzecznik Kolei Czeskich Petr Št'ahlavský. "Obecnie zamówiono łącznie 106 pojazdów z datą dostawy do 2026 roku, więc pojazdy będą dostarczane i przejmowane stopniowo zgodnie z zamówieniem. Pojazdy już wyprodukowane powinny zostać przekazane do odbioru przez Pesę w nadchodzących miesiącach" - powiedział Šťáhlavský.

Według niego pojazdy będą wprowadzane do użytku stopniowo, z pewnością nie unikniemy fazy chorób wieku dziecięcego, która towarzyszy wdrażaniu praktycznie każdego nowego typu w kraju i za granicą. Chociaż przygotowaliśmy się do wdrożenia nowych pojazdów z wyprzedzeniem, przeszkoliliśmy maszynistów i pracowników w zajezdniach korzystających z pojazdów w operacjach testowych nie tylko w Rakovníku, ale także na przykład w Havlíčkův Brod i Tábor, i postaramy się używać nowych pojazdów w jak największym stopniu od samego początku, przejście na "lisy" i wymiana istniejących pojazdów z pewnością będzie stopniowa" - dodał Šťáhlavský.

Polski producent ogłosił w kwietniu, że wyprodukował już 35 jednostek i spodziewa się dostarczyć 59 RegioFoxów w tym roku. Pierwszym zamówieniem były trzydzieści trzy egzemplarze, a następnie kolejne. Produkcja została zakłócona przez pandemię i braki materiałowe.

 

Fot. České dráhy 

 

Pierwsze 33 jednostki zostaną uruchomione w regionach Środkowe Czechy, Południowe Czechy, Pilzno, Pardubice, Hradec Králové i Vysočina.

Według Jiříego Ješety, członka zarządu, wcześniej ogłoszone rozmieszczenie w poszczególnych regionach jest aktualne (patrz mapa dla pierwszych zamówień). Na przykład w regionie południowoczeskim, ze względu na niedokończony most w Červenej, na razie będą kursować między Veselí a Czeskimi Velenicami" - powiedział Ješeta. Dla wielu linii będzie to oznaczać poważne zmiany w funkcjonowaniu, a w szczególności koniec jednostek 814 i 843.