Maersk rozpocznie transport kontenerów do ukraińskiego portu w Czarnomorsku

Maersk rozpocznie transport kontenerów do ukraińskiego portu w Czarnomorsku

05 czerwca 2024 | Źródło: Centrum Strategii Transportowych / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Maersk uruchamia pierwszy serwis kontenerowy do portów Wielkiej Odessy od czasu wybuchu wojny na pełną skalę. Na razie nie mówi się o dużych kontenerowcach. Maersk, we współpracy z ukraińską firmą Iteris, wykorzysta do transportu statek o pojemności 1100+ TEU.

 

Maersk rozpocznie transport kontenerów do ukraińskiego portu w Czarnomorsku
Fot. Centrum Strategii Transportowych

 

Usługi kontenerowe typu feeder, podobnie jak w przypadku Hapag-Lloyd, będą świadczone między rumuńskim portem Konstanca a portem w Czarnomorsku.

„W kwietniu Iteris i Maersk były w trakcie dostarczania pustych kontenerów eksporterom i wysyłania załadowanych kontenerów do Konstancy w celu dalszego przeładunku” - powiedział Danil Melniczenko, przedstawiciel firmy konsultingowej Informall BG. Dodał, że oprócz Maerska, kontenery obsługują także Arkas, CMA CGM, Evergreen i MSC, najwyraźniej nawiązując do połączenia między Konstancą a portem Reni nad Dunajem.

Port Reni to port położony na lewym brzegu Dunaju. Jest to ważny węzeł transportowy na Ukrainie, gdzie transport rzeczny, morski, drogowy i kolejowy są ze sobą ściśle powiązane. Żegluga jest dostępna przez cały rok. Maksymalne głębokości przy nabrzeżach wynoszą od 3,5 do 12 m (średnio 7,5 m), co pozwala na obsługę wszystkich rodzajów ładunków. Zgodnie z ustawą Ukrainy „O portach morskich Ukrainy”, funkcje administracji portów morskich są wykonywane przez oddział Reni przedsiębiorstwa państwowego Ukraiński Zarząd Portów Morskich.

Wznowienie ruchu kontenerowego do głębokowodnego portu w Czarnomorsku doprowadziło do anulowania usług na trasie Konstanca-Reni - ostatni lot ma się odbyć 15 czerwca.

Melnichenko zapowiedział, że w nadchodzących miesiącach ruch kontenerowy ma się podwoić, a do nowej usługi dołączy więcej linii żeglugowych.

Poinformowano także, że tureckie przedsiębiorstwo żeglugowe Akkon rownież uruchomiła usługi dowozowe do Czarnomorska własnymi statkami. Jest to obecnie jedyna linia kontenerowa, która oferuje usługi własnymi statkami.

3 kwietnia 2024 roku po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny na pełną skalę do jednego z portów Wielkiej Odessy wpłynął statek z kontenerami. Realizowano transport dowozowy kontenerów do zagranicznego hubu, gdzie były one ładowane na oceaniczne kontenerowce światowych linii kontenerowych. Według danych z niezależnych źródeł statek wpłynął do Czarnomorska. Stamtąd udał się do rumuńskiego portu w Konstancy.

21 kwietnia do portu w Czarnomorsku zawitał statek „Pros Nadzieja” – pierwszy kontenerowiec, który przybył do portów Wielkiej Odessy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę, nie w ramach usługi dowozowej typu feeder, ale bezpośrednio od początkowego portu wyjścia.